Publicación orixinal en Enlace Zapatista. Nosotr@s

Primeira Parte: UNHA DECLARACIÓN…

POLA VIDA.

Primeiro de xaneiro do ano 2021.

Aos pobos do mundo: Ás persoas que loitan nos cinco continentes:

Irmáns e irmás, compañeiras:

Durante estes meses anteriores, temos establecido contacto entre nós por diversas canles. Somos mulleres, lésbicas, gais, bisexuais, transxéneros, travestís, transexuais, intersexuais, cuirs e moito máis, persoas, grupos, colectivos, asociacións, organizacións, movementos sociais, pobos orixinarios, asociacións de barrios, comunidades e un longo etc. que nos dá identidade.

Diferénciannos e distánciannos terras, ceos, montañas, vales, estepas, selvas, desertos, océanos, lagos, rios, arroios, lagoas, razas, culturas, idiomas, historias, idades, xeografías, identidades sexuais e non sexuais, raíces, fronteiras, formas de organización, clases sociais, poder adquisitivo, prestixio social, fama, popularidade, seguidoras, likes, moedas, graos de escolaridade, formas de ser, virtudes, defectos, prós, contras, mais, con todo, rivalidades, inimizades, concepcións, argumentacións, contra argumentacións, debates, desacordos, denuncias, acusacións, desprezos, fobias, filias, eloxios, repudios, vaias, aplausos, divindades, demos, dogmas, herexías, gustos, desgustos, modos e un longo etc. que nos fan distintes e, non poucas veces, contraries.

Só nos unen moi poucas cousas:

Que fagamos nosas as dores da terra: a violencia contra as mulleres; a persecución e desprezo ás diferenzas na súa identidade afectiva, emocional, sexual; o aniquilamento da infancia; o xenocidio contra os pobos orixinarios; o racismo; o militarismo; a explotación; a espoliación; a destrución da natureza.

O entendemento de que é un sistema o responsábel destas dores. O verdugo é un sistema explotador, patriarcal, piramidal, racista, ladrón e criminal: o capitalismo.

O coñecemento de que non é posíbel reformar este sistema, educalo, limalo, domesticalo, humanizalo.

O compromiso de loitar, en todas as partes e a todas as horas – cadaquén no seu terreo –, contra este sistema ata destruílo por completo. A supervivencia da humanidade depende da destrución do capitalismo. Non nos rendemos, non estamos á venda e non claudicamos.

A certeza de que a loita pola humanidade é mundial. Así como a destrución en curso non recoñece fronteiras, nacionalidades, bandeiras, linguas, culturas, razas; así a loita pola humanidade é en todas as partes, todo o tempo.

A convicción de que son moitos os mundos que viven e loitan no mundo. E que toda pretensión de homoxeneidade e hexemonía atenta contra a esencia do ser humano: a liberdade. A igualdade da humanidade está no respecto á diferenza. Na súa diversidade está a súa semellanza.

A comprensión de que non é a pretensión de impor a nosa visión, os nosos pasos, compañías, camiños e destinos, o que nos permitirá avanzar, e si a escoita e o ollar de outre que, distinte e diferente, ten a mesma vocación de liberdade e xustiza.

Por estas coincidencias e sen abandonar nosas conviccións, nin deixar de ser o que somos, temos concordado:

Primeiro: Realizar encontros, diálogos, intercambios de ideas, experiencias, análises e avaliacións entre aquelis que nós encontramos empeñades, desde distintas concepcións e en diferentes terreos, na loita pola vida. Despois, cadaquén seguirá o seu camiño ou non. Ollar e escoitar o outre talvez axudaranos ou non nos nosos pasos. Mais coñecer o diferente é tamén parte de nosa loita e de noso empeño, de nosa humanidade.

Segundo: Que estes encontros e actividades se realicen nos cinco continentes. Que, no que se refire ao continente europeo, se concentren nos meses de xullo, agosto, setembro e outubro do ano de 2021, coa participación directa dunha delegación mexicana formada polo CNI-CIG, o Frente de Pueblos en Defensa del Agua y de la Tierra de Morelos, Puebla e Tlaxcala, e o EZLN. E en datas aínda a marcar, e apoiar segundo as nosas posibilidades, para que se realicen en Asia, África, Oceanía e América.

Terceiro: convidar a quen comparte das mesmas preocupacións e loitas parecidas, a todas as persoas honestas e a todes es de abaixo que se rebelen e resistan nos moitos cantos do mundo, a que se sumen, aporten, apoien e participen nestes encontros e actividades; e que firmen e fagan súa esta declaración POLA VIDA.

Desde un dos puntos da dignidade que une aos cinco continentes.

Nós.

Planeta Terra.

1 de xaneiro de 2021.

Desde diversos, dispares, diferentes, desemellantes, desiguais, distantes e distintos rincóns do mundo (en arte, ciencia e loita en resistencia e rebeldía):   * Podes consultar a listaxe actualizada de asinantes da Declaración “Por la Vida” no comunicado de Enlace Zapatista. Non para de medrar :).

Grecia

Alto a la Guerra contra l@s Inmigrantes Acción Alternativa para la Calidad de Vida Acción contra la Regeneración y Gentrificación (AARG!) Adespotos Athinon: equipo deportivo autogestionado y sin dueño (déspota) de la ciudad de Atenas Agrupación Ciudadana Autónoma de Icaria Alterthess, medio alternativo ΑMOQA Museo de Artes Queer de la ciudad de Atenas Apoyamos a la Tierra Αsamblea Αbierta de defensa de la arboleda de Agios Dimitrios (municipio de Ag. Dimitrios, ciudad de Atenas, Grecia) Αsamblea Αbierta de Samos Asamblea abierta «siembra» Asamblea Abierta Contra El Desarollo Verde y La Energia Eólica en la Sierra de Agrafa Asamblea abierta de anarquist@s de la ciudad de Patras Asamblea Abierta de Lucha de Toumpa (ciudad de Tesalónica) Asamblea de la Okupa Prosfygika en la ciudad de Atenas Asamblea de recepción de l@s zapatistas en la ciudad de Corfú Asamblea de recepción de l@s Zapatistas en la ciudad de Veria Asamblea de Resistencia y Solidaridad (Kipseli/Patisia) – parque Chipre y Patision str. (Atenas) Asamblea En Común, por el Decrecimiento, el Comunalismo y la Democracia Directa Asamblea libertaria autoorganizada Paliacate Zapatista Asamblea para la defensa de los espacios públicos y del “Elliniko” Asociación Anarquista Sabaté Asociación Cultural Ambiental de la península de Mani (Grecia) Asociación Sindical De Trabajadores En Librerias, Papelerias, Editoriales Y Medios Digitales, De La Diputación De Attica (Atenas) Asyntaktos Press – journalists movement (ciudad de Tesalónica) Atenecalling Autoacción – Colectivο políticο Bonita, Papastathi Brotes Libres – Colectiva para la expresión y la libertad (ciudad de Tesalónica) Centro Autónomo de Investigaciones Feministas Centro social «Respiro di libertà» (ciudad de Tesalónica) Centro social anarquista antiautoritario Αntipnia Centro Social Libre «Scholio» (Tesalónica) Chispa de solidaridad con l@s Zapatistas y los Pueblos Indígenas Chispa de solidaridad con la lucha de l@s zapatistas y los pueblos indígenas Ciudadanos Despiertos Ciudades Invisibles Clandestina- inmigración y lucha en Grecia (Grecia) Clínica Social Solidaria de Tesalónica (ciudad de Tesalónica – Grecia) Clínica Social y Farmacia Solidaria de Ilio (municipio de Ilio, ciudad de Atenas – Grecia) Club de trabajodor@s de Kallithea Club deportivo Apáleftos (ciudad de Tesalónica) Club deportivo autoorganizado «Marinos Antypas» (ciudad de Larisa,Grecia) Club Laboral Nea Smyrni (municipio de Nea Smyrni, ciudad de Atenas-,Grecia) CoLab House Espacio Cooperativo Colectiva Anarquista «Círculo del Fuego» (Atenas) Colectiva Anarquista «Omikron 72» (Atenas) Colectiva Anarquista Pueblo-miembro de la federación anarquista Colectiva por el Anarquismo Social “Negro y Rojo” (Tesalónica- Grecia) Colectiva por el Comunismo Libertario – “Libertatia” (Tesalónica_ Grecia) Colectivo «Calendario Zapatista» Colectivo Anarquista Retroacción Colectivo Calendario Solidario con l@s Zapatistas Colectivo comunista libertario “Fiore Nero” (Grecia) Colectivo de anarquist@s del este (ciudad de Tesalónica) Colectivo de trabajo »Ser colectivxs» Colectivo feminista “Sabbat Quema a los ricos, no a la bruja” Comedor Colectivo EL CHEF (Grecia) Comité de Lucha contra las minas de oro, (pueblo de Megali Panagia, región de Calcídica, Grecia) Comunidad Cooperativa de Autosuficiencia “Apo Koinou” Confrontacion, grupo de comunist@s Cooperativa »To Kivotio», ciudad de Rethimno – isla de Creta Cooperativa de Comercio Solidario “SYN ALLOIS” Cooperativa de trabajador@s VIOME (Grecia) Cooperativa de Trabajo PAGKAKI (ciudad de Atenas) Cooperativa Syn-trofi de la ciudad de Rethimno-Creta Coordinación de Asambleas Vecinales en Atenas (Asamblea Popular Abierta de Peristeri, Asamblea Abierta de residentes de Agia Paraskevi, Asamblea Abierta de residentes de Petralona-Thiseio-Koukaki) Coordinación de la ciudad de Ioannina para el viaje de l@s zapatistas a Europa Coordinación de la ciudad de Tesalónica para el viaje de l@s zapatistas a Europa Coordinación de la ciudad de Volos para el viaje de l@s zapatistas a Europa (Grecia) Coordinación del Peloponeso para el viaje de l@s Zapatistas Desobediencia de género Editorial de extranjer@s (editorial colectiva en la ciudad de Tesalónica, Grecia ) El Coro Intercultural de Lesvos «CANTALALOUN» (isla de Lesvos ,Grecia) El Pequeño Árbol que se convertirá en Bosque (ciudad de Tesalónica,Grecia) Encuentro Autónomo de Lucha contra las represas y la desviación del río Aqueloos (Grecia) Escuela de Permacultura y Academia Autónoma (Grecia) Espacio Autogestionado «Epi ta Proso (Hacia Adelante)» (ciudad de Patras, Grecia) Espacio Autogestionado de Karditsa Espacio de los Movimientos – Local para l@s inmigrantes (ciudad de Volos, Grecia) Espacio libertario y publicaciones “Aftoleksi” (Grecia) Espacio Social Abierto del Xanadu Espacio Social Autogestionado del Pasamontaña Espacio social de Paratod @ s (miembros y particulares) (ciudad de Larisa, Grecia) Espacio Social Libre Nosotros (ciudad de Atenas, Grecia) Espiral de solidaridad – semilla de Resistencia Estrógenas (Grecia) Estructura de Salud Autogestionada de Exarcheia (ciudad de Atenas, Grecia) Eutopia: Ciclo de acción para el municipalismo libertario (Grecia) Federación Anarquista (Grecia) Femctoria por la difusión del feminismo de clase (Grecia) Geppetto Cooperativa (Grecia) Glub político Lesxi Aneresis de Tesalónica, (ciudad de Tesalónica, Grecia) Grupo anarquista “Baruti” (ciudad de Veria, Grecia) Grupo Anarquista “Disinios Ippos” (caballo indomable) (Patras- Grecia) Grupo Anarquista “Iterimpia” Grupo de Salud Mental -¬ Covid19: Solidaridad de Tesalónica, (ciudad de Tesalónica, Grecia) Grupo de Teatro del Oprimido, “boalitaria” (Grecia) Grupo político “Camino Libertario” (Grecia) Guerreros del agua infolibre.gr – cooperative media for independent information (medio cooperativo para la información independiente) (ciudad de Thessaloniki, Grecia) Iniciativa Antifascista de Lesvos – contra los centros de detención (isla de Lesvos – Grecia) Iniciativa Antiracista de la ciudad de Larisa, (Grecia) Iniciativa de Atenas contra las extracciones de hidrocarburos Iniciativa de Atenas para la protección de Ágrafa Iniciativa de habitantes de Kalamata Iniciativa de Lucha por la Tierra y la Libertad (ciudad de Atenas-Grecia) Iniciativa de Trabajadorxs y Desempleadxs en la educación privada (Grecia) Iniciativa Libertaria “Ágria Neda” Iniciativa para la protección del medio ambiente de la región de Kavala (Grecia) Jardín Botánico de Petroupolis (municipio de Petrupolis, ciudad de Atenas, Grecia) Kukuva, Empresa Social Cooperativa de Beneficio Colectivo y Social LA PEONZA, cooperativα de economía solidaria (ciudad de Atenas- Grecia) La vieja escuela de Ormos, isla de Samos(Grecia) Laboratorio Libertario de infraestructura de movimiento (Grecia) Las ediciones de colegas (ciudad de Atenas,Grecia) La Cuña Centro político, social y cultural autogestionado de la ciudad de Tebas Livas Club de Futbol Autogestionado Local Anarquista UTOPIA A.D. Local Autónomo de la ciudad de Kavala Local Autónomo de la ciudad de Xanthi Local para l@s inmigrantes- Centro Social (ciudad de Atenas) Mano Aperta: comedor social y autogestionado Mercado autónomo de Volos (ciudad de Volos) Μovimiento Αnti-autoritario de Atenas Movimiento Antiautoritario de Larisa Movimiento Antiautoritario de Tesalónica (ciudad de Tesalónica) Movimiento Antifascista de Kalamata Movimiento Antifascista de Samos Movimiento Ciudadano de Volos-Pelion para agua (Ciudad de Volos y Pelion) Movimiento Ciudadano Rajes Icaria Movimiento de personas que escuchan voces Μujeres Defendiendo Rojava Comité de la ciudad de Atenas Odo, Colectivo colectivo libertario Ocupa de “Analipsis” Ocupa de “Apertus”. Espacio Social Libre de la ciudad de Agrinio Ocupa de “Dougrou” (ciudad de Larisa) Ocupa de “Libertatia” Ocupa de “Matsangou” (ciudad de Volos) Ocupa de “Mundo Nuevo” Ocupa de “Patmos y Karavia” Ocupa de “Tierra Desconocida” (ciudad de Tesalónica) Ocupa de Rosa Nera, (ciudad de Canea, isla de Creta) Ocupa Lelas Karagianni 37 (LK37) (ciudad de Atenas) Optikamultietnica Organización Política Anarquista – Federación de Colectivas ΟΧΟ (Grupo Sin Nombre) Piso Thrania Iniciativa de educación sin discriminación Plotinos (Isla de Quios – Grecia) Red de “Mesochora – Acheloos SOS” Red de Derechos Políticos y Sociales Red de Movimientos por Tierra y Libertad Red Solidaria de Clínicas Sociales de Exarcheia, N Smyrni, Ilio y Agios Nektarios en la ciudad de Volos (Grecia) Revista Política Babylonia Spori: Asociación de ciudadan@s por el estudio de la educación libertaria (ciudad de Rethimno, isla de Creta, Grecia) Sporos – Semilla (isla de Lesvos) Tienda cooperativa “Hochlios” Unión Sindical Libertaria de la ciudad de Ioannina Unión Sindical Libertaria de la ciudad de Atenas Unión Sindical Libertaria de la ciudad de Rethimno Unión Sindical Libertaria de la ciudad de Tesalónica Vacio Ciclo-Miembro de la Federación Anarquista Women’s initiative against depth and austerity measures Thessaloniki, Grecia) (ciudad de Tesalónica) Bonita, Papastathi Chryssikopoulou, Maro Geroy, Katia Dimitris, S. Istres, Jacques Kapadelis, Panagiotis Katzourakis, Kyriakos Kouniaki, Eugenia Mouka, Nikoletta Siafliaki, Iro Thalia P. Tomsin, Marc

Alemaña

AG Ventana al Sur AK Asyl Göttingen Alerta! – Lateinamerika Gruppe Düsseldorf Attac Frankfurt Borderline-europe Human Rights without Borders e.V. Campaña cafe mesoamericana Carea e.V. Colectivo gata-gata Colectivo Konfront Collectif kom.post DunyCollective Feministische Organisierung für Selbstbestimmung und Demokratische Autonomie Flüchtlingscafe Göttingen Frauen * Streik Bündnis Freie Arbeiter * innen-Union Fridays for Future Frankfurt am Main Gärtnerei Ra.Baba Gruppe B.A.S.T.A. Gruppe B.A.S.T.A. Berlin Guerrero, Christa Holtmann, Susann Informationsbüro Nicaragua Internationalistisches Bündnis Frankfurt a.M. Jineolojî Komitee Deutschland Kaffeekollektiv Aroma Zapatista Kampagne «Grüne Lunge bleibt – Instone stoppen!» Kollektiv Transgalaxia KOMMUJA – Red de comunidades solidarias

Mietshäusersyndikatsprojekt Grafschaft 31 Münster Ökologisch-Radikal-Links Frankfurt Onbones Collective – Fairdruckt eG Our House #OM10 Partner Südmexikos e.V. Perspektive Rojava – Solidaritätskomitee Münster Prison´ Dialogue- Frauen AG Projekt Knotenpunkt Schwalbach Red Ya-Basta-Netz Riseup 4 Rojava Frankfurt a.M. Roots of compassion eG ROSA – Revolutionäre Linke Tres Gatas – producción en Colectivo Undogmatische Radikale Antifa Unrast Verlagskollektiv Wohnprojekt Grafschaft 30 e.V. Women Defend Rojava Deutschland Women defend rojava Frankfurt am Main Deutschland WUMS-Kollektiv Ya Basta Rhein Main YXK Frankfurt a.M. Zwischenzeit e.V. – Initiative für soziale, interkulturelle und ökologische Forschung, Analyse und Bildung Daddy Longleg Ende Gelände Massiah, Gustave Schmidt, Edo

Citizens Summons Consejo de Mujeres Kurdas interventionistische Linke -Frankfurt am Main Jentzsch, Marco Sanchez Loza, Jose Manuel Soli für Soli Assoziation A (Verlag, editorial) Bloque Latinoamericano Berlin Café Libertad Kollektiv Elpis Fragkou Globale Film Festival Berlin Le Groupe Germaine Berton Lucha Amada (colectivo musical/alemania) Pilar Puertas Theo Bruns Christian Katz colectivo ZAPAPRES Samidoun Deutschland Augusto Pacheco Elisabeth Steffens Grupo Juana Ramírez La Avanzadora Kurdischer Frauenrat Ronahî aus Hannover leo:16 – Kultur- und Kneipenkollektiv Mariana Itzél Espinosa Valencia RSNZRFLXN Barrio Freihafen im besetzten Osterholz Wald denk.radikal.feministisch aus Köln Kollektiv schickSAAL* Lübeck Mietshäuser Syndikat Projekt Freie Hütte Lübeck Cenî – Kurdisches Frauenbüro für Frieden Lateinamerika-Arbeitskreis Mujeres en Movimiento Odak Kulturzentrum Rojava Soli Bündnis Leipzig YJK-E – Verband von Frauen aus Kurdistan in Deutschland Jerry Liara Pako Solibus e.V. Gemeinsam mobil für eine solidarische Welt Mariel Baqueiro Ibáñez reAKT Latinokino NY59 Antje Paul Interventionistische Linke Mosstro Roxana Carmona Viveros Weber, Susanne Die üblichen Verdächtigen Kollektiv Por Ayotzinapa Doreen Johann Freie Arbeiter*innen-Union Bonn John Malamatinas La Colectiva Las Rojas Philipp Jendritzko Disorder Rebel Store Kreuzberg Libertäres Zentrum Magdeburg Ullrike Ingeborg Marie Röding-Gilberg Mathias Nitze Steffi Heidrich-Eckhardt Gegenstrom Hamburg Mensch Meier Reclaim ClubCulture Conny Frigger Schwarz-Roter Erster Mai Hamburg Angelika Hager Das Kollektiv Kali feminists Aktionskollektiv Cottbus f*Akt Migrantifa NRW Chico Mendes Alemania Feliz, Bremen ag freie bildung des AStA der Uni Bielefeld Plendelhof Groß Aktionskollektiv Cottbus

Francia

Agate, armoise et salamandre – corps et politique Anne Hocquenghem et les acheteurs de café du sud-est du massif central en France Associacion Espoir Chiapas Association AMERICASOL du réseau Escargot Association GERMINAL Association ONYVA Association SOL’QUERCY du RESEAU ESCARGOT Attac France Caen Entraide Populaire Caracole CDP13 Colectivo Mi abuelita Collectif «Coordinacion DZLN Collectif Chiapas Ariège Collectif de l’Université populaire de la Terre Collectif des Immigrants en France (C.I.F.) Collectif douarneniste en lutte pour les solidarités Collectif féministe Les Rosies d’A cause de macron Collectif Grains de Sable Collectif inter-collines des 2 rives de la rivière Aveyron Collectif Mutvitz11 Collectif París Ayotzinapa Collectif surnatural Collectif la Digne Rage de Lille Centre Culturel Libertaire Association Unidos Compagnie de théâtre Proteo Torre Latino Radio Comité Amérique latine de Caen – Normandie Comité Amérique latine du Calvados Comité d’accueil intergalactique de la zad de Notre-dame-des-Landes Comité d’Accueil Sud Est France PACAZ Comité de coordination des 17 contre la réintoxication du monde Comité de Solidarité avec les Indiens des Amériques (CSIA-Nitassinan) Comité de Solidarité avec les Peuples du Chiapas en Lutte (CSPCL) Comité Populaire Quartier Latin Compañía Jolie Mome Compañía Isidoria Confédération paysanne Coordination des sans papiers 75 Corsica Internaziunalista CSPN (Collectif de solidarité avec le peuple du Nicaragua de Francia) DAL-Droit au logement CNT-F Des femmes de la montagne Limousine Échanges Solidaires Editions Divergences Éditions Libertalia El Cambuche de Toulouse Ensemble Finistère! Ensemble 29! Fondation Frantz Fanon Foro Cívico Europeo France Amérique Latine Front Uni des Immigrations et des Quartiers Populaires Gilets Jaunes de Montreuil Gilets jaunes Les Lilas Groupe Henri Laborit de la Fédération Anarchiste GROUPE LIBERTAD DE LA FEDERATION ANARCHISTE Groupe toutes en grève Initiativ Oury Jalloh Allemagne et la CISPM InterLieuxInterCollectifs Montreuil Kafe kapel, red escargot L’espace autogéré des Tanneries L’Union Communiste Libertaire La Bad’j La Compañía Tamerantong La Gueule ouverte La Maison Ouverte Montreuil La Parole Errante Demain La Révolution est en marche «Laboratoire Autonome de Biologie : Alternatif, Solidaire et Expérimental (LABASE)» Le BIB-Hackerspace Le collectif «Chabatz d’entrar» Le Front Uni des Immigrations et des quartiers Populaires (FUIQP) Le Quartier libre des Lentillères Le Surnatural Orchestra Les Communaux Les Gilets Jaunes de Pantin Lesconstituants78 Longo Mai l’association Fraternité Douarnenez Mani Rosse Antirazziste Marseille avec les Grecs Mouvement Contre le Crime Atomique Colectivo Mut Vitz 13 MUT VITZ 31 Mut-Vitz 34 PEPS (Pour une écologie Populaire et Sociale) Primitivi Producciones Débrid’arts Producciones Djab Rédaction de CERISES LA COOPÉRATIVE Revue Chimères Revue De(s)générations Séminaire «Penser les décolonisations» Solidaires09 Solidarité migrants Wilson STE-75 Syndicat des travailleurs.euses de l’éducation Paris Surnatural Orchestra, groupe de musique Syndicat CNT Éducation Social-Services 34 Syndicat CNT INTERPROFESSIONNEL de l’Ardéche Tatcha compagnie Terrestres. Revue des livres, des idées et des écologies Toulouse Anti CRA UCL Caen Union Départementale des syndicats CNT de Haute-Garonne Union Syndicale Solidaires

Alliez, Éric Alèssi Dell’Umbria Annette Revret Arsenault, Judith Assael, Ivan Astolfi, Nathalie Ateya, Rim Bachkine, Patricia Bajon, Jean Baptiste Baschet, Jérôme Berling, Maïa Bertille, Gendreau Besancenot, Olivier Beynel, Eric Bohet, Odile Boitière, Isabelle Bonfanti, Brice Bonvalet-Girou, Thomas Bosson, Marc Buisson, Manon Candore, Marco Casillas, Jeanne Castillo, Carmen Catelain, Jennifer Causeries Populaires Chao, Antoine Chirón, André Cibele Coignard, Elisabeth Corcuff, Philippe Dardot, Pierre de los Santos, Marie Dekel, Tom Demoron, Sandrine Dervin, Alain Desclozeaux, Aurelien Diawarra, Youssef Duran, David Faucheux, Grégoire Fautrier, Pascale Fraunié, Laurent Gaillanne, Fanny Galasso, Franca Gau, Gabriel Gaudichaud, Franck Gerschel, Anne Gianinazzi, Willy Gilles Bertrand Giner, Stephanie Glowczewski, Barbara Godard, Alice Godard, Carine Godard, François Goutte, Guillaume Guest, Andreas Hansma, Marie-Christine Hélier, Odile Hocquenghem, Joani Ibañez, Amparo Jacob, Mat Jacques Istres Jappe, Anselm Jean-Louis Tornatore Jean-Jacques M’U Kempf, Joseph Krzywkowski, Isabelle Lagneau, Antoine Latorre, Paule Latouche, Serge Laure de Saint Phalle Le Bot, Yvon Long, Olivier Lopez, Francis Loutre Barbier, Laurence Lowy, Michael Madame Miniature Marin, Maguy Martinot, Alex Mathieu, Dominique Mavic, Béatrice Maymat, Philippe Melo St-Cyr, Viviana Mesnard, Cécile Michèle Leclerc-Olive Monique Amade Monsieur Jack Mourrat, Philippe Navajo, Métie Normandon, Aurélie Nugon, Arièle Odille, Laurie Pailler, Aline Parrot, Karine Pellicane, Christine Perez, Ampari Piet, Sarah Pirou, Fanny Prieur, Sébastien Quillateau, Patrick Rafanell iOrra, Josep Renaud Robin, Vincent Romanet, Martine ROME, Daniel Roux, Fatima Salvatori, Jeannot Salama, Pierre Sardinha, Diogo Saurin, Patrick Secheppet, Camille Sechet, Sylvain Soussi, Claire kachkouch Straeli, Celia Studer, Jeanne Tefnin, Garance Tiburcio, Nicco Toulouse, Rémy Triantaphylides, Paul Untereiner, Jean Luc Varikas, Eleni Viennot, Sarah Vollaire, Christiane Yoga Nomade Yvette Dorémieux Berti, Stefano Cariven, Flora Dantou, Jean-Robert Emancipation Collective Ingalan Karoline Zaidline Terra Libra Angélique Sapolin Camille Louis Domingo, Sandrine Evelyn Zeledon Françoise Carrasse à Aubervilliers Françoise Escarpit Hélène Chaudagne Jean Marc Lechopier Julio Benjamín Flores Unda l’association Droits Ici ET Là-bas (DIEL) La Milpa A.C. Le KIOSK Marc Cefallo Seminario de investigación libertaria ETAPE Victoria Brasil Camargo Amarine Gripond Anthony Pecqueux Autre Futur Christine Chalas Collectif d’Initiatives Militantes pour l’Autogouvernement (colimaçon.org) Comitado de acogida de los zapatistas en sur Aveyron Franck Lemaire Janisset Bernard Robin Kerguillec Sylvie Hournon ValK Vran’mor lab Bourrut Didier Brigades d’actions cinématogrphiques Chorale libertaire «La Rojinegra» DILEM du comité de quartier de la Place-des-fêtes, Belleville Emilie Assémat Emmanuel Cochon Fanny Becvort Gaonac’h, Yves Groupe 30-84 de la Federation anarchiste Heyla Doria Jean Claude Sauzet Joséphine Delaforge Julien Crépieux Lancelot Dagnicourt Le Groupe de Metz de la Fédération Anarchiste Léo Servetti Les Folles Soirées Dionysiaques Les marché noir des petites utopie Les Sauvages Lita Rias Marie Dault Mut vitz 30-84 Nathalie Vivé RISOMES – Réseau d’Initiatives Solidaires Mutuelles et Écologiques Sébastien Camille Signé X Tv Bruits Vincent Jarry Abou, Christian Angèle Kanapa-Ferrand Assoc. Tlaxnaiwalhac Bayon, Michèle Bruno Robert Chomine, Sylvain Clara Duchene Collectif urgence notre police assassine Cornali, Tommaso Dorgere, Hugo Grezes Jean-François Hybris La comuna libre de Croix-Rousse Lafosse Philippe Le Collectif lochois contre l’aéroport Notre Dame des Landes et son monde Les Petits Soirs Los Pendarts Marseille Féministe Olijnik, Maxence Pom Bouvier-b Revue Le Sabot Sophie Rodriguez Youth For Climate Lozère Association l’Arbr’en Soi – l’éveil, l’envol Europe France PACA Frédérique, Victoire Guinguette ensablée, lieu culturel et éphémère Le Totem et l@ Plume Malavard, Alix Marche Mondiale des Femmes Occitanie Sarah Fistol Victoire Frédérique Anne-Corinne Zimmer Association el Paseo Barlaguet, Alix Maricela Cédric DURA aka Joan Cisco Colette Camelin Grégoire Hannah Paris Leïa Nicolas Montbarbon Philippe Elusse Sarah Fondation Danielle Mitterrand Hadrien Bortot Niels Mestre Océane Lefèvre Odile Lenoir Alyssa Davin Christophe Guillemard Collectif Peanuts Comment Agir Françoise Delichères José Manuel Fernández Latrape Coeur Le Borgne, Fanny Maëlle Bertrand Martin Rémi Monique Godard Morvan Benoist Mouvement socialiste flamand (V-SB) On aime la vie, pas les fusils Patrick Chalmeau Pourchot, Anna Régine Simon On Wax Stef García Sylvain Vasic Syndicat de la Montagne Limousine Vlerick, Jean Francois Asu (Association Sonore et utopique) Azam Pierre Christian Revert Comolli Jean-Louis Coordination Lycéenne Autonome de Paris (CLAP) Françoise Doyen Garrigues Delphine Glypho Ivette Marie-Claude Saliceti Mathieu Melou-Hesry Millon, Angèle Montel, Gabriel Noe Anglaret Paolina Caro Pascal Lacombe Rebeca Ornelas Bernal Rubio Rodríguez, Antonia Satya Esquenazi Vincent Roch ZEA Aldjia Moulaï Anouk Anglade Bertille Vionnet Colectivo de Ariège Corentin Grellier Culture Et Solidarité Florian Pollux Groupe Libertaire de Saône et Loire (GL 71) Karl Grünberg Leticia Gutiérrez Magali Bardou Muriel Chemineau Ségur Philippe Cumer Thierry Borderie Aiga Seuva Association OzACTES Bernard Vial Brigitte Allemand Collectif justice et vérité pour Babacar Gueye La Fanfare Invisible Labo Rieuse Le chaudron des alternatives Maria Luisa Bustillo Jiménez Nadine Gassie Pascale Frey Quentin Heim Résistance Ecologiste Rennes ZEKA Confédération Nationale des Travailleurs & travailleuses – Solidarité Ouvrière / France Jaurena Mathilde Sidney Contri Sophie Lacombe Sylvie Desert ELAFF Daniel Cano Le collectif «La Voie est Libre» Le collectif «Street Art Rebellion» Librairie café Le temps qu’il fait Patricia Ouvry Roger Raffin Yoann Gallard Charlette Ternaux Dumont Carinne Françoise Delicheres Magnin, Pierre Union Locale CNT 13 Anne Juteau Karine Sahler Lacraz Patrick Marie Line Oubrier Noel Andre Souscripteurs sans frontières Thérèse-Marie Cardon Lola Chevret Groupe Gilets Jaunes Paris-Sud ICRA International La Gare La ressourcerie du Poulpe Collectif anti ogm 66 Zad du Lien Pascale Leca Lise Bouzidi Vega Néstor Vega Salazar Tierra y Libertad para Arauco-Wallmapu – Francia Vincent. Le «poisradis* Association Jazzanas (France 07) Association La Filanda (France 07) Asso SemoPerma, Graines d’Action en Permaculture Renata Antonante Keny Arkana Anne-Pierre Hocquet Imhotep arquitecto musical del grupo IAM Le Bouche A Oreille Araujo Meguy Ophélia Koszyk Collectif Solidarité Populaire Salernes et alentours Ayni Apahtli

País Vasco

Abantoko Talde Feminista Basoa, Defendatsaileen etxea Bizilur – Lankidetzarako eta Herrien Garapenerako Erakundea EH Bildu Abanto Eskozap Kolektiboa Etxalde – Nekazaritza Iraunkorra Euskal Herriko Emakumeon Mundu Martxa Fundación Paz y Solidaridad de Euskadi Gabiltza Gogoaren indarra taldea Las Karreras Harri Barri Kultur Elkartea Karabana Mugak Zabalduz Lumaltik Herriak Mugarik Gabe Mujeres del Mundo Babel / Munduko Emakumeak Plataforma Ongi Etorri Errefuxiatuak Radio Alegría Libertaria Tadamun elkargunea TxiapasEKIN kolektiboa Zabaldi elkartasunaren etxea Muguruza, Fermin Perales Arretxe, Iosu

Goienetxea Fradua, Itziar Hernández Zubizarreta, Juan Kepa Korta Organización Feministalde, de Bilbao, Euskalherrua/País Vasco Uribarren Laña, José Ignacio Urko Rodriguez de la Fuente Zapatisten Lagunak A Planeta Compañía de marionetas Picuentos Irungo Harrera Sarea Jasone Iroz Jesus L. Garay Hinojal Ainara Luque Ruiz Aman Komunak sarea Borja San Pedro Abalia Kutxiko Txoko Txikitxutik (KTT) María José Sagasti Lacalle Ehne Bizkaia Etxalde Eyherabide, Jon Francisco Javier García Arcenillas Gorka Andraka Natalia Maria Hernández Aragón Asociación Elkarcredit por la Solidaridad Grupo Oarso Taldea Ritxi Usategi Uriarte Larrabetzuko baserritar eta kontsumitzaileen elkarlanerako GURPIDE ELKARTEA Abian Kultur Elkartea Colectivo Izargain Txirbilenea Kulturgunea Berdinak Gara Taldea GuNe Uribe Kosta María Asunción García Astiz Portugaleteko Mugimendu Feminista, Movimiento Feminista de Portugalete Zapateneo Kultur Elkartea Andra Kazetaritza Feminista Eusko Langileen Alkartasuna-Solidaridad de los Trabajadores Vascos​ (ELA) Juan Luis Merino Sanabria Komite Internazionalistak Mundubat Fundazioa Observatorio de Multinacionales en América Latina (OMAL) Paz con Dignidad- Bakea eta Duintasuna Marimatraka Santurtziko Talde Feminista Arantza Nuñez Mujeres Tejiendo Red Portugaleteko Merkatua Adargorri Kolektiboa Antikapitalistak Pasaiako Portuko Agintaritzaren Langileen Komitea Burlatako gaztetxea

Austria

Kinoki Asociación Autogestión Audiovisual Colectivo Libertad Comité de Solidaridad México-Salzburgo Palästina Solidarität Steiermark Steirische Friedensplattform Mühle Nikitsch Mobiler infoladen biblio>media:take! Colectivo Acción Solidaria con México en Austria Attac Österreich Alejandra Angulo Perkins Bund demokratischer Frauen Österreichs (BdFÖ) Instituto Austríaco para América Latina LAI

Bélxica

Actrices et Acteurs des temps présents Ad Lilithum ADES Capitane Records Casa Nicaragua Centre Tricontinental (CETRI) Écologie sociale Liège Collecti.e.f 8 maars Bruxelles Collectif de Solidarité Liège-Rojava Collectif KAWAZ Collectivo Mala Hierba Comité Chiapas Bruselas Comité Jineolojî Europa Groupe CafeZ, Liège Jineolojî Center La Santé en Lutte Le DK Sororidad Sin Fronteras VaVeA Semeurs de Possibles Zablière – ZAD Arlon Chauvier, Maïa Coppens, Diego Despret, Vinciane Diaz Aranda, Karmen Duterme, Bernard Eric Toussaint CADTM internacional Fox, Ivan Geert Carpels Gerardy, Martine Mekhitarian, Juliette Quinoa Bruxelles Vaneigem, Raoul Petites singularités Centre Social Autogéré Entremurs-entremondes Groupe Ici & Maintenant Paula Stévenne Florian Felix Mouvement d’Action Paysanne Ana Vásquez Salomé Richard Galliot, Astrid Citlali Emmanuelle Fontaine Julia Färber Data Laetitia Fagnoul Véronique Vicent Le Village d’Amarenbergh Logis Floréal Cécile Leclère

Bulgaria

Iniciativa de apoyo a l@s zapatistas

Catalunya

Adhesiva Espai de Trobada i Acció Asociación Mujeres Migrantes Diversas Associació Cultural el Raval «El Lokal» Associació Entrepobles Associació Solidaria Cafè Rebeldía-Infoespai, Barcelona Ateneu Candela Ateneu La Torna Ateneu Popular La Falç Ateneu Popular Rocaus Azadi Jin Azadi Plataforma de Solidaritat amb el Poble Kurd Cal Cases Can Tonal de Vallbona Col•lectiu Maloka Colectiva Katari COLECTIVO Pallasos en Rebeldía de Catalunya Ecoxarxa del Bages Espai defensa legal Manresa Fundació Salvador Seguí Grup de consum autogestionat Pinyol Vermell Horts Comunals de Sant Celon La Garriga Societat Civil La Pallejana LA RAVAL. Cooperativa d’habitatge generacional a Manresa Mediterranea Saving Humans Plataforma d’Afectades per l’Habitatge i el Capitalisme del Baix Montseny Poc a Coop Sindicato Popular de Vendedores Ambulantes de Barcelona Taula per Mèxic Xarxa de Suport Mutu de la Trini Bosqued, Àngel García Sanagustin, Carina González, Ixchel Pere Ortín, Andrés Villalobos, Juan Pablo Bosch Pou, Mercè Caravana Obrim Fronteres Catalunya Ivó Campanario Rodriguez Ecoxarxa Garrotxa L’Erol. Escola-Comunitat d’Educació Viva Pere Folch Rebel.lió Justícia Global – XR Bcn Arnau Montserrat Vilaseca Almas Veganas Santuario Animal Audrey Lafourcade Adherentes a la Sexta Barcelona Cristina Grau Sanz Fabiana Silvia Scornik Gerzenstein Ortiz Sanchez, Pedro Grup de consum ecològic El Guaret Emili Cortavitarte Carral Stop Mare Mortum de Sants, Hostafrancs y la Bordeta Embat, Organització Llibertària de Catalunya Raquel Vives i Cano Col.lectiu feminista Bruixes Salines La Mosca TV Maria Botey María Ibáñez Mateos Mila López Selene Moreno Jodar Cooperativa els Caus turisme sostenible i cooperatiu Ferran Martínez Sánchez Cooperativa de consum Massa Terra Elena Vázquez López Pere Bargalló Bozzo Ca la Col, Associació Agroecològica d’Arenys de Munt Associació La Sardineta Mirta Lojo Suárez Companyia de Teatre Espontani La Foguera Sònia Hidalgo Leduc Marco Amelio Citterio

Cerdeña

Partito Comunista Italiano – Federazione di Cagliari Michele Zuddas Coordinamentu sardu po s’arricida de is zapatistas po su 2021

Chipre

300000 Arboles en Nicosia Aeriko en las montañas de Troodos-por la justicia social y ambiental antifa λευkoşa Centro Social «Kaymakkin» Club Atlético Popular «Omonoia» Colectivo «Ramona» Colectivo Ecopolis Iniciativa para el Rescate de costas naturales Movimiento de Izquierda, Queremos Federación PUERTA 9 OMONOIA Sispirosi Atakton Spirithkia

Dinamarca

Foro International (Grupo México)

Escocia

Coordinadora Zapatista North UK

Eslovaquia

Akimov, Ivan Kesaj Tchave Alternative- anarchist culture and propaganda collective Slovakia

Eslovenia

Anarchist initiative Ljubljana

Europa

Colectivo iraní Andeesheh va Peykar Coordinadora Europea De Via Campesina CUP Exterior Flor de la palabra – colectivo de traducción de la sexta francófona Mujeres y Disidencias de la Sexta en la Otra Europa y Abya Yala – Red de Resistencia y Rebeldía Never again 88 Watch the Med Alarm Phone Louis, Camille Philippe Cordier laPirata y Adherentes Individuales (Alemania, Italia, Francia) Azad Anarxist Kollektiv TJK-E (Movimiento de mujeres kurdas en Europa)

Finlandia

Colectivo Armadillo

Holanda

NSTITUTE FOR THE SELF-REPRESENTATION OF WOMEN OF COLOR Icaza, Rosalba Denisse Vega de Santiago Preim van der Sloot AGA – Anarchistische Groep Amsterdam Commons Network Weaving Realities Rakes, Rachael AltVisions collective ASEED Europe

Inglaterra

Coordinadora Zapatista North UK Hunter Dodsworth, Siân Christina Chasou Israel Hinojosa Baliño León Chávez Teixeiro Autonomy or Barbarism Museum of Care Ana Cecilia Dinerstein The Commoner

Irlanda

Talamh Beo Laurence Cox Francisco José Rebolo da Silva Santos Workers Solidarity Movement Matt York Ramorx Ryan RISE (Revolutionary, Internationalist, Socialist, Environmentalist)

Illas Canarias

Benítez Mendoza, Mavy Javier Alexis Pérez Dionis Ramírez

Luxemburgo

Raquel Luna Miriam Martinez MexikaLux

Noruega

Alerta Chiapasgruppa LAG CROTONICX v/ Loan TP Hoang Karlsøyfestivalen Kvinneutvalget (LAG) LAG Noruega Latin-Amerikagruppene i Norge (LAG) López Kunst & Produksjoner Motmakt Bokkafe, Anarres Fadnes, Åse Fadnes, Astrid Fadnes, Ingrid Gulli, Marianne Haugdahl Solberg, Inga Haugsnes, Vilde Heiret, Yngve Solli Luna Evjen, Solveig Muñoz Llort, Sonia Pålsrud, Mads Pedersen, Ole Solberg, Jarl Thamdrup Lund, Herman Watn, Bård Mendoza Fuente, Noé Manuel Giménez Bilbao, Iker

Polonia

Fuegro Piotr Miszczak Roland Zarzycki Arbeit Kommando Kolektyw Syrena Gabriel Mestre Arrioja Jacek Sosnowski Federacja Anarchistyczna Zielona Fala Obóz dla Klimatu (Poland) Bartosz Kaniewski

Portugal

Jornal MAPA Rádio Paralelo Revista Flauta De Luz Cunha, António Eduardo Pereira Ribeiro, Natacha Alexandra Collettivo Autonomo Lavoratori Portuali “CALP” Andrés Jurado Paula Torrado Robles Zamarripa, José Ricardo Francisco Rebolo Portal Anarquista Rede de Neighborocracia de Portugal de Barros Ferreira, Rui Miguel Sílvia das Fadas Grupo Acção Palestina – GAP António Pedro Orvalho Benfeita Community Filipe Nunes Fórum Indigena de Lisboa

Reino Unido

Plan C Stefano Battain People Before Profit Strawberry Thieves Socialist Choir Natalia Stengel Green Anti-capitalist Front – London London Mexico Solidarity Manchester Solidarity Federation – IWA/AIT Undod Next To Nowhere/Liverpool Social Centre Collective

República Checa

Družstvo Black Seeds Kolektiv 115 Anarchistická federace

Rusia

Cooperativa Molotov Svora collective Severnaja, Ekaterina Nikolay Oleynikov Konstantínov, Andrey

Saepmie, pobo Saami

Fjellheim, Eva Maria

Suecia

Diego Angelino Urbina Paredes, Maria de Lourdes Sandra Carlos Pinedo Paschalis Chatzopoulos Tinku.org

Suiza

Bloque Feminista Abya Yala Suiza C.S.O.A. il Molino Casa Colectiva de Malagnou Ceibavieja Circolo Carlo Vanza Bellinzona Collectif Breakfree Suisse Collettivo R-Esistiamo Direkte Solidarität mit Chiapas Encuentro Feminista Zapatista Zürich/ Basel Grève du Climat Genève Groupe écosocialiste de solidaritéS Grupo de Coordinación zapatista del territorio suizo HumanrightsChiapas Suiza Jeunes POP Genève Mouvement pour une agriculture paysanne et citoyenne Théâtre Tête dans le sac – marionnettes Voce Libertaria Ticino Women Defend Rojava Zürich Gioventù Biancoblu www.libradio.org radio d’inspiration libertaire Hiwa Salimi la_cápsula Asociación Camino Cultural Collectif vaudois de la grève féministe Comitato Ticinese per la Ricostruzione di Kobane Comunità Kurda in Ticino Radio Stria, la radio eretica Zad de la Colline Barfuss Kollektiv Kinu Acor SOS Racism Amérique Latine Résistances Forum Alternativo Chiarappa, Dominique Jörg H. von Arx Comunità curda ticino Julio Avella García La Asociación Internacional por la Paz en Colombia y el Mundo-AIPAZCOMUN Suiza Bolivia Plurinacional CH Silène

Turquía

Birlesik Devrimci Parti Mehmet Güney Musa Piroglu Yücel Tekín Özgül Saki Eren, Kerim Egemen Yildiran Anarcho-Copy Revüljans Coordinación del Café Zapatista de Estambul Colectivo de música bANDiSTA

Ucraína

Assembly. Alternative media group Favela 61 NGO Grupo Rojo Oleg Yasinsky Andrii Manchuk Antinazi Channel – antifa media & political collective Denys Pilash

Estado Español

Confederación General del Trabajo (CGT) CNT Comarcal Sur Madrid CNT Fraga Afromurcia en Movimiento Asamblea Plaza de los Pueblos ASSI (Acción Social Sindical Internacionalista) Asociación Brasileira Maloka Asociación en medio de abril Assemblea de Solidaritat amb Mèxic del País Valencià Centro de Documentación sobre Zapatismo (CEDOZ) Centro Social La Ingobernable Centro Social La Villana de Vallekas CNAAE (Comunidad Negra, Africana y Afrodescendiente en España) COLECTIVO Pallasos en Rebeldía de Galicia COLECTIVO Pallasos en Rebeldía de Madrid Confederación Sindical Solidaridad Obrera Coordinación Baladre Coordinadora de Desemplead@s y Precari@s de la Comunidad de Madrid Derechos Humanos Madrid Ecologistas en Acción Espacio Común 15M Esteve Morlan, Tirso FIRMES Federación Internacional de Resistencia Migrante en España. Foro Social de Segovia Fundación de los Comunes La Casa Invisible La Medusa Colectiva Luisa Martín Rojo Lumaltik Aragón Madrid 43 Ayotzinapa Anticapitalistas Partido Socialista Libre Federación PSLF Red de Hondureñas Migradas en España Redal Montané, Clara REVISTA VIENTO SUR Solidaridad con el pueblo Mexicano-Málaga Synusia TRAWUNCHE MADRID Yretiemble Amorós, Miguel Ibáñez, Tomás Taibo, Carlos Capanegra, Juan Carlos Carretero Miramar, José Luis Claveria Iranzo, Olga De Lera López, Cristina González de Chávez Fernández, Teresa Gonzalo Serrano, Andrés Gonzalo, Pilar Héctor Grad Fuchsel Humanes Bautista, José Luis Martín, Fátima Merino Escribano, Rosa Otero González, Isabel Pastor, Jaime Pérez Orozco, Javier Roitman Rosenmann, Marcos Acedo, Javier Arq. Luis Manuel Ochoa Garcia Salinero, Juliana Islas Arzamendi, Gabriela María Alonso Torregrosa Antonia Avalos Torres Bauzá Ferré, Enrique García del Saz, Miriam María de Ponte Azkarate Paloma Montuenga Adhesión de mujeres Supervivientes de violencias de género Barrio Bajo Carlos Meana Suarez Casapueblos Colectivo Madrid otra Italia Col·lectiu Obrim una finestra al món Comité de apoyo a Kurdistán-Madrid Equipo «¿Cómo suenan los besos?» Gomez Avalos, Emiliano Hidalgo Leduc Sonia Javier Matesanz Komun.org Laura Núñez Jara Monse Hevia Noticias de la Rebelión Plataforma de Solidaridad con el pueblo de Honduras en Madrid Rojava Azadi-Madrid Seguí Jover Guinovart, Jaume SODePAZ Balamil SOLdePaz.Pachakuti Vázquez-Sixto, Félix Women Defend Rojava-Madrid Zulos de Segovia A pie de kalle. Lavapiés Adolfo Rodríguez Gil Asociacion Cultural y Social Puentes No Muros Asociacion de Amistad con el Kurdistan Frente Asogue Inma Abalia José Cienfuegos González M Teresa Gutiérrez MPT «Macarena Para Todas» Mujeres de Negro contra la guerra Salamanca Antinuclear Amanda Maya Peñuelas Chuffart Club de Fútbol Popular Orihuela Deportiva Fidel Romero Garrucho Grabatada de la Enre Irmandade Avelino Pousa Jesús Ruiz Gallego-Largo Las Kellys Manrique, María María Pilar López-Jamar Lázaro Miguel Urbán San Isidro Vallejo, Luis Fernando Sociedade Histórica e Cultural Coluna Sanfins Sophie Rogié The Foundry Tirso Esteve Angélica Cuero Caicedo Celia Fernandez Rico Centro social La Enredadera CNT Cáceres Norte COLECTIVO SIRIRÍ: MUJERES MIGRANTES CREANDO Confederación Nacional del Trabajo, CNT Gabriel Bayarri Toscano Huerta comunitaria El corazón manda Red Feminista Latinoamericana en Málaga Red Maricones del Sur Confederación Nacional de Trabajadores CNT Santander El colectivo de vivienda Kamba okupa de vivienda Miguel Ángel Burón Vidal Serés García, Lola César Cascante Fernández Díaz Restrepo, María Eugenia Entrepueblos-Entrepobles-Herriarte-Entrepobos González García, Pablo Mejía Vaca, Jairo Seminario de Mujeres Grandes Manuel Garí Alberto Quintana Ramos Colectivo Miradas La pequeña compañía de niños enormes Red Canaria por los Derechos de las Personas Migrantes Alicia Fernández Gómez Comité de Solidaridad con América Latina de Asturias-COSAL Dorado Caño, Isidro Higinio Carrocera Rut Moyano Lon Salamanca Salas, Luz Ateneo Popular de Alcorcón Carlos Azagra Ninguén Sen Coidados -Transfeminismos Autónomos Compostela Escatizar, Fanzine Libertario del Pirineo Aragonés Asociación Cultural Exodus Colectivo Peruanxs en Madrid Reincidentes CNT de Huesca Colectiva Audiovisual Cámara Negra Asociación cultural El Llavaderu Colectivo Miradas Críticas del Territorio desde el Feminismo Colectivo Soldepaz Pachakuti Comité de Solidaridad con los Pueblos – Interpueblos Asambleas Feministas Abiertas de Cantabria Gómez Estébanez, Cristina Grupo Anarquista de Asturias Higinio Carrocera Maite Rodríguez Moles Rosa María García-Zarco Salvador Ramón Roig Aurelio Florit Galiana Colectivo Ma(g)dalenas-Granada / Red internacional de teatro de las oprimidas Concepción García Garrido Lala Salazar Assemblea 8M d’Elx Cristina Asenjo Berzal Federación de Enseñanza de CGT Revista Soberanía Alimentaria, Biodiversidad y Culturas Colectiva Las Milpas Escuela Popular de Aluche Poetas del Mundo Sección Burgos Comitè Valencià de solidaritat amb el Kurdistan CSOA L’Horta Organizacion de Cooperacion y Solidaridad Internacional CNT Miranda Raquel Dato Soria CEDSALA (Centro de Documentación y Solidaridad con América Latina y África) Federación Local de Sindicatos de Valladolid Acción Cultural Cristiana Aida Santamaría Álvarez El Pájaro Observador Javier Torres Alonso Morán, Humberto Xabier Pin Vázquez Espacio Sociocultural Liberado Autogestionado Eko, Plataforma Arremora Espacio Tangente Jordi Belda Borràs Biblioteca Social Hermanos Quero Iván Rodríguez Lombardero Mar Osuna Vargas Leticia Sanz Marchante Marisela González Ataide SOV de CNT de Aranda de Duero Tamborililás Batukada Feminista Café Rebeldía de Olba CNT Málaga Roberto Hernández Gonzalo Eirene Cultura para la Paz

Italia

ADL COBAS All Reds Rugby Roma Altro Modo Flegreo Ambasciata dei Diritti delle Marche Ambiente&Salute Annestus – Agoa ARCI Noerus Ardita Due Mari Assalti Frontali Assemblea Antirazzista Antifascista Di Vicofaro Associazione «Cultura È Libertà Associazione ATTAC Italia Associazione Casa dei Popoli Associazione centro socio culturale ARARAT a Roma Associazione Città Migrante Associazione Culturale GIShub Associazione di Promozione Sociale Associazione Giuseppe moscati Parrocchia San Sabino Associazione Jambo- commercio equo Fidenza Italia Associazione Nova Koiné Associazione politico-culturale Tempi Post Moderni Associazione Senza Barriere Due Associazione senza paura Genova Associazione Taiapaia Associazione Verso il Kurdistan e Rete Jin Associazione Ya Basta Caminantes Padova Associazione Ya Basta Moltitudia Roma Associazione YA BASTA! ÊDÎ BESE Y Centri Sociali del Nordest Associazione Ya Basta! Milano Associazione YaBasta! – Casa Della Solidarietà Sabino Romano Associazione Yaku – Italia Ateneo Libertario – FAI Milano Azione Antifascista Roma Est Brigata Sanitaria Soccorso Rosso Brustolin, Maryline Buscemi, Marquito C.S.A NEXT EMERSON Cadtm (Comitato per annullamento debiti illegittimi) Camera del Non Lavoro Cantiere Carovane Migranti Casa Bettola Casa dei Circoli, Culture e Popoli Casa Dei Diritti Dei Popoli Casa del Popolo Campobasso Casa della Cooperazione Casa delle Donne di Milano Casa delle Donne Lucha y Siesta Casa delle Donne-Nudm Casa Madiba Network Casetta Rossa Cattive Ragazze Centro giovanile Batti il tuo tempo Centro Sociale Anomalia Centro sociale autogestito «INTIFADA» Empoli (FI) Centro Sociale Autogestito Magazzino47 Centro Sociale CasaLoca Centro Sociale Occupato Autogestito «Angelina Cartella» Centro Sociale Tpo Chichimeca CIAC ( centro immigrazione, asilo, cooperazione internazionale) Circolo «D. Lazzari» di Legnano Circolo ANPI Renato Biagetti Circolo ARCI Barbun KM0 Circolo Arci Nausicaa Circolo Fratellanza Casnigo Ciss-ong Palermo Clown Army Roma COBAS Confederazione dei Comitati di Base COBAS Napoli Collettiva Una volta per tutte Collettivo 20ZLN Collettivo Caffè Malatesta Collettivo Femminista Lotto Collettivo Lsoa Buridda Collettivo Popolare «Ramona» Collettivo redazionale della rivista LEF Libertè Egalitè Fraternit Collettivo Nodo Solidale Italia Comitato Abitanti San Siro COMITATO AMIG@S MST Comitato antirazzista cobas Palermo Comitato Chiapas «Maribel» Comitato Città Vecchia Taranto Comitato Jineoloji Comitato Madri per Roma Città Aperta Comitato No Muos – No sigonella Comitato per non dimenticare Abba Comitato Piazza Carlo Giuliani Comitato Roma Xii Per La Costituzione Comité por la Anulación de la Deuda del Tercer Mundo Comune del Crocicchio Comunità curda in Italia Comunità di Resistenza Contadina Jerome Laronze Comunita’ RNCD Contadinazioni-fuori mercato Cooperativa Sociale Le Rose Blu Coordinamento Calabrese Acqua Pubblica «Bruno Arcuri» Coordinamento dei Collettivi Studenteschi di Milano e Provincia Coordinamento Nazionale No Triv CORTOCIRCUITO Flegreo Csa Astra/Lab Puzzle/cs Brancaleone Csoa Ex Snia Csoa Forte Prenestino Csoa Gabrio Csoa La Strada Csoa la torre Dinamopress Dipende da Noi Enoize ESC Atelier Roma Ex Caserma Liberata Ex caserma occupata Federazione Anarchica Siciliana Foro Italiano de los Movimientos per el Agua Forum Antirazzista Palermo Fridays For Future Fuorimercato, autogestione in movimento Casale Garibaldi Roma GAS Caracol Franciacorta Genuino Clandestino Firenze Giovani Comunisti «GIShub – Associazione Culturale GIScience for Humanity, Urban space and Biosphere Gruppe B.A.S.T.A. Gruppo Anarchico «Bakunin» – FAI Roma e Lazio Gruppo Autonomo LiberidiAmare Autonomia Contropotere Gruppo Consiliare Sinistra Progetto Comune – Comune di Firenze Gruppo di Acquisto Solidale – Cosenza Gruppo lampi Il Cantiere delle Idee IFE (Iniziativa Femminista Europea) L’associazione G.L.R. L’associazione politico culturale Resistenza Gallura L38squat La Milpa Orto Collettivo La Panchovilla in Sabina Laboratorio Andrea Ballarò Laboratorio Aq16 Laboratorio Crash! Laboratorio Decoloniale Femminista e Queer Laboratorio di economia solidale ambientale e sociale Laboratorio di Mutuo Soccorso ZERO81 Laboratorio Occupato Autogestito Acrobax – LOA Acrobax Laboratorio Occupato Insurgencia Laboratorio Sociale Alessandria Le Mafalde Liberation queer+ Messina Lisangà, culture in movimento Malanova Manituana – Laboratorio Culturale Autogestito Mediterranea Saving Humans Mondeggi Bene Comune, Fattoria Senza Padroni Movimento NO MUOS No Border APS Non Una Di Meno – Milano Non Una Di Meno – Modena Non Una di Meno Alessandria – Casa delle Donne Alessandria Non Una Di Meno Lucca Non Una di Meno Palermo Non Una Di Meno Piacenza Non Una di Meno Ravenna Non Una Di Meno Reggio Emilia Non Una di Meno Roma Non Una di Meno Torino Non Una di Meno Venezia Nudm Palermo Officina Rebelde Catania Operai /e dello Spettacolo Associati/e Osservatorio Repressione – Italia Palermo Pride Palermo ribelle Parteciparte Partito della Rifondazione Comunista Partito della Rifondazione Comunista – Sinistra Europea Potere al Popolo! Presidio salute solidale – Napoli Progetto 20k Quarticciolo Ribelle R.A.S.P.A. Rete Autonoma Sibaritide e Pollino per l’Autotutela Radio Sherwood Re:common Resistenza Casa Sportello Solidale Rete Antifascista Roma Sud Rete antirazzista catanese Rete Antirazzista Catanese e Comitato NoMuos/NoSigonella Rete Jin Rete Kurdistan Italia Rete Kurdistan Roma ReteJin Reti di Pace Ri-Make Bene Comune RiMaflow, fabbrica recuperata in autogestione Sezione Anpi L Cherubini Firenze Scomodo Scuola Popolare Piero Bruno Siracusa Ribelle Spazio di Mutuo Soccorso Spazio Libertario Pietro Gori Spazio sociale 100celle aperte TATAWELO TeatrOfficina Refugio Termoli Bene Comune- Rete della Sinistra terraTERRA Ufficio Informazione del Kurdistan in Italia Unione Sindacale di Base Verità e Giustizia per i Nuovi Desaparecidos Vivèro- luogo di quartiere Ya Basta Bologna Ya Basta! Marcas Italia Alberi, Urbani Amicucci, Caterina Boffa, Daniela Botti, Andrea Bresciani, Marco Capezza, Iolanda Caudo, Melina Celestini, Ascanio Cesi, Alessandro Clerici, Naila Crabuzza, Claudia De Luca, Mariano Della Corte, Raffaele Devastato, Giovanni Fabiano, Pino Garelli, Annamaria Indiano, Carlotta Kaveh, Afshin Luca Pandolfi Medici, Sandro Nicotra, Alfio Piccinini, Massimiliano Proia, Veronica Sandroni, Doriana Santoro, Alessandro Saverio Calabresi, Francesco Traverso, Enzo Valcamonica, Adarosa Vigo, Adele Zanchetta, Aldo Zanchetta, Brunella Art LAb Occupato da Parma Associazione Camino Cultural Associazione Mesa Popular Bergamo Baliva, Emanuela Campagna LasciateCIEntrare Centro Sociale La talpa e l’orologio (imperia) Italia Ciaccheri, Amedeo CSOA Emiliano Zapata CSOA TDN Custodi, Pietro M.D. Ex-Opg Occupato – Je’ So Pazzo Gaia Capogna Gilardi, Roberto Giuseppe Dubla Mazzi, Lena Movimento Cittadino del III Municipio di Roma Podere Casetta e della CSA Terrestra Sbroggiò, Dario Sesto Sole Women’s International League for Peace and Freedom Alberto Gini Alessandra Valle Anarquismos (Semilla Negra) Internacional Antonio Marras Archivi della Resistenza Arcinsieme Lecce Circolo Arci Associazione di amicizia italia Cuba circolo di Genova Associazione Geologia Senza Frontiere Onlus Associazione In Viaggio Associazione Mesa Popular odv Associazione Poveglia per tutti Venezia Associazione Whydanghi BAM Biblioteca Abusiva Metropolitana Bonatesta, Christian Casella, Roberto Centro Politico Santacroce Circolo ARCI «Montefortino 93» Colectivo «Pensare Migrante» Collettivo del Fondo Comunista Collettivo Il Farina Collettivo Primo Contatto Colotti, Geraldina Cristiano Quadalti Daniele Bordo, Paola Brogi Danilo Velez Domenico Chionetti Domenico Commisso DUNYA Spazio di Interazione Culturale Lecce Enza Aguanno FerioliI Franco Francesco Apeddu Franco Fuselli Gruppo Anarchico «Francesco Mastrogiovanni» di Napoli – F.A.I. Gruppo Volontari per l’ambiente Guido Zentile Italo Campagnoli Ketty Caterina Nardulli Lazzarin, Silvio Magda Pohl-Tontini Maria Mucci Marina Criscuoli Marsilio Gatti Non Una di Meno La Spezia – nodo territoriale transfemminista NUDM Non Una di Meno Nodo Territoriale di Pavia Palestra Popolare Casalberton Paola Ronco Paolo Tracaldi Pressenza Italia Rete delle Scuole Popolari di Roma Riccardo Tordoni Roberto Salvatore Rossella, Perugi Sonia Beati Spazio Libero Teatro Usciamo dal silenzio Genova Lista «Campi a Sinistra» A.S.D. Quartograd Ahora es el tiempo Associazione Donne del Pollino Associazione Ecotòno Associazione Ex Lavanderia Associazione Serperegolo Casa del Popolo Teramo Centro Politico Comunista «Sandro Santacroce» Centro Sociale ex Canapificio CLAP – Camere del Lavoro Autonomo e Precario Collettivo Autorganizzato Popolare 80010 Collettivo transfemminista Le maestre ignoranti Daniele Barbieri Franco Vacirca Giardino Liberato di Materdei Giuseppe Tiano Juanita Apraez Murillo Laboratorio femminista di Spinaceto Linea d’Ombra O.D.V. Manuela Capponi Mario Ronchi Michela Di Stefano Non Una di Meno Pisa Non una di meno Trieste Officina Rossa – Spazio Popolare Officina Rossa Spazio Popolare Luni-Castelnuovo Magra (Sp) Osservatorio sul fascismo a Roma Rebecca Rovoletto Rododibecchi Associazione Culturale Toni Peratoner Un’altra città – Quarto Union-net Vanessa C. Italia Alessandra Pomarico Andrea Galafassi Associazione Arci Miele Aps Associazione Culturale «Pietro Gori» C.s.o.a Askatasuna Casa Cantoniera Autogestita Come Anpi – Sezione di Latina «Severino Spaccatrosi» Crucitti Francesca Domenico D’Eusanio Free Home University Giangiacomo Pianetti Herrera, Rocío Infoaut.org Infoshop senza pazienza Laboratorio Anarchico PerlaNera di Alessandria Marcello Mozzillo Maria Giovanna Lucchesi Osservatorio Antifascista Vittoriese Rocco Accoto Silvana Botassis Toni Germani Unione Inquilini Associazione Sarda Contro l’Emarginazione Centro Internazionale Crocevia Francesco Calbi GAP VERONA E PROVINCIA» Incagnone, Riccardo mala servanen jin – casa delle donne che combattono Osservatorio repressione Roma POTERE AL POPOLO ROMA NORD OVEST Provenzano Mariagrazia Silva Masini spazio antagonista newroz ex Spazio Pubblico Autogestito XM24 Le/gli abitanti di Santa Fede Liberata Movimento NO TAV Ass. La Terra di Piero Aula occupata P2 Unical Azadi Centro studi MamaTerra Sardegna Coll. Fem.In Comitato Piazza Piccola CSOA Sparrow Galleria Arte Indipendente Autogestita L’USI – Unione Sindicale Italiana Non Una di Meno Genova Non Una di Meno Napoli Non Una di Meno Savona Polisportiva Antirazzista Assata Shakur Prendocasa Radio Ciroma Caracol Olol Jackson CDR – Comunità rurale diffusa La Casa del Popolo 10F di Macerata Radio Onda D’Urto collettivo femminista separatista – Kira Amalia Lidya Lalli Comitato e doposcuola Mammut Terramare – Ceglie Messapica (Br) (agroecología resistente) Associazione di Promozione Sociale S.CO.S.S.E. Circolo Libertario “Emiliano Zapata” Claudio Rambelli Comitato «Fermiamo la guerra» – Firenze Coro Hispano Americano Ecologia Politica Network Enzo Ritter Fiorenza, Daniele Gaia Marescotti Moreno Biagioni Palazzuolo Strada Aperta-Biblioteca Riccardo Torregiani Rete Antirazzista – Firenze Alessandro Calabria Altralamezia.org Elisa Patrizia Frediani Sportello Sociale Autogestito – Lamezia Terme APS Equilibrio Precario Collettivo Bujanov Daniela Biocca Laboratorio Autogestito Paratod@s Tocci, Tania Associazione Bianca Guidetti Serra Associazione Sott’e’ncoppa Alterrative Giorgia Mascarello Urupia – comune libertaria Collettivo Italia-Centro America Compagne dalla Vampa, casa femminista occupata di Napoli Coop. Agr. Valli Unite Coro Hispano Americano di Milano Elisabetta Maria Barbara Moser Elvio Raffaello Martini Francesca Oncini Giovanni Esposito Sandro Pietrisanti Egger, Josef Mazza, Claudia Palestra Popolare Dante di Nanni di Torino Bartolini, Ilias Colectivo y asociación cultural «Il Melograno» Non Una Di Meno Empolese-Valdelsa Gruppo anarchico Chimera Centro di alimentazione consapevole Ecosebino Gruppo anarchico Germinal – F.A.I. Robert Thomas Synaptica Project Marzia Mencarelli Giuseppina D’Urso Maria Benazzi Roberto Brizio Virginia Dessy La Asociación Almaterra La Città dell’Utopia Servizio Civile Internazionale (SCI-Italia)

Davide Donati

Australia

Latin American Solidarity Network (LASNET) Socorro Cifuentes Andrea Heinrichs

Exipto

Vane Trepp

India

Ashish Kothari, Kalpavriksh Focus on the Global South, Thailand, Philippines, India Shalmali Guttal Vikalp Sangam

Irán

Revolutionary Socialist Tendency Avaye Zan

Illa Reunión

Ludovic M’Doihoma

Xapón

Comité Organizador para Encuentro con los Pueblos Zapatistas

Kurdistán

Komuna Newroz Mesopotamia Ecology Movement Azize Aslan Hüseyin Berkan ALPAR

Lebano

Ghassan Salhab Freethought Lebanon

Mozambique

Naír Noronha

Nixeria

Engert, Klaus

Sudáfrica

Vasna Ramasar

Togo

Les compas de Kpalimé Adjetey, Rudy

Tailandia

Assembly of the Poor Baramee Chaiyarat Lapapan Supamanta Rural Initiatives for Community and Ecology Association Thai Poor Act Project

Uganda

Morusapir Lolem

Sen especificar país

Aurora Suárez Abril Mercedes Villamil Ventura Brenda Isabel Soto Vega Colectivo Telar de Lunas Jose Damián Resendiz Saucedo Magdalena Fernández Movimiento al Buen Vivir Global Red Sindical Internacional de Solidaridad y Luchas Rosario Orduna Asamblea Virtual Ambiental Latinoamericana Emilio Rucandio Palomar Lorena Pazos Rojo Amilcar Packer Caridad G. Navarro Diez Sánchez, Gabriel Alejandro Montes Hernández, Natasha Rentería Nieto, Natalia Saavedra Romero, Cristina Bonaventure Azam Márquez, Mónica Osorio Reyes, Kevin Ahmet Güneş Alexis Bogris Guillermo Reynoso internationalist campaign #riseup4rojava Katerina Nasioka Silvia Bogri Alexandros Katsis Cisneros, Valentina Allan Humbert Díaz, Mónica Antonia Quintana Cardenes Jaime Torres Guillén Jesús Rojas Manuel Fitz Ibarra Miguel Angel Escamilla Sagrario Anta Yazveth Saucedo Aarón Andrade Valdivia Adriana Moya Rivera Emilio Trujillo Hernández Andrés, Verónica Abigail Pirateca.com Rubén García Rangel Sofía Noemí Jiménez Chacón Víctor Romero Lara Alberto Alemán Cecilia Bustos J. Hamilton, Luz Livier Indeliza Aparicio García Caballero Ontiveros, María José Guevara González, Xóchitl Vera Paredes, Karen Abril Georges Schaffner Griselda Gamez Ivan Carlos Dias Junior Agencia Latinoamericana de Prensa Independiente Kadınların Kurtuluşu Martínez Prieto, Carlos Rodrigo Movimiento Popular de Liberación Mundial Ansarolá Denise Caron Felícitas Partida Héctor Brito Pavón Salazar, Abraham Tania Navarrete Salinas Joshimar Gael Gómez Pérez Mar Aguayo Justicia Ana Paola Mendoza Aura Olvera Matamoros Camilo Bass del Campo Gonzalo David Sansón Vera Hector Alvarado José Haro García Bautista, René Gregorio Hernández Iris Crystal Viveros Avendaño Janeth Godinez Rangel Johannes Waldmüller Reyes, Moreno Elda Guillot Merchand Gómez Gómez, Felipe Omar Mandujano Thomas Veltz Brenda Leticia Mayr Villalobos María Fernanda Martínez Rivera Marie Cambillard Valente, Rodolfo Krys Azamar Leonel Alberto Guitian Berniser Sofía Torres Co-laboratorio Deshumanizante Etskuni Lourdes Rico Manuel Alberto Aguirre Amestica Carlos Rodríguez Flores Fernando Bedolla Lira DiEM25 – Democracy in Europe Movement Andrea Spotti Ángel Hiram Ángeles Guerrero Camilo Spotti Mendoza, Francisco Valencia Oviedo Silvia Mendoza Cruz Esther Amelia Delvenne Galván Sánchez Alison Germán Salcedo Maria Skiada Brenda Leticia Mayr Villalobos Daniel Reyes Lara Esteban Solano Iyali García Esquivel Janet Romero Ibarra Carmelo Baca del Moral Lizbeth Hernández Estrada Colectivo CEIS8 Colectivo Anticapitalista Estudiantil Doretta Baccarini Lucía Caldera Escalante Miranda Damasceno, Veronica Tania Paola Cruz Chilero María del Rosio García Rodríguez Marisa Yañez Viviana Patricia Fernandez Mendez

Arxentina

Colectiva Corazón del Tiempo Comité de Solidaridad Latinoamericana Grupa de Lesbianas Feministas Sudakas Pro Sexo Anticapitalistas de Nvwvrken WajMapu Blasco, Hugo Antonio Gambina, Julio C. Grodziñski, Silvina Alejandra Imas, Hilda Luis Ronconi, José Agrupacion Luche y Vuelve Claudia Fausti Colectivo La Fogata de Buenos Aires Comunizar Cooperativa de trabajo Muchas Nueces Encuentro Cultural para la Liberación Lideresas de Abya Yala Etchegaray, Juan Carlos Hernán Ouviña Juan Wahren Red Trashumante de Argentina Revista La tierra quema ROGELIO OSCAR RETUERTO Rosaura López de Cea Tolosa, Sandra (Antropologa) Alejandro Luro Beatriz Amor Centro Cultural y Comunitario La Toma Colectivo Semillero Autónomo de Argentina Cora Paulizzi Emiliano González Gabriela Debus Irina Vacs Iván Zimicz Jesica Achille Las Pibas del Agua Liliana Huljich Malena Soledad Campillay Marín, Sandra Paula Thomas Red de Solidaridad con Chiapas de Rosario Red Jarilla de Plantas Saludables de la Patagonia Romina Gozio Valentín Val Yain Alé Sciola Asamblea Vecinos Epuyén Flavia Broffoni Jorge Falcone María Leonor Moyano Martín Martinelli Matías Ezequiel Menevichian Natalia Cachenaut Pablo Bergel Raúl Óscar Ruiz Huidobro Sabrina Rascovsky Camila Salama Colectiva Cuatro Invisibles Espacio Cultural LA OTRA CASA Karina Pedace Red de Solidaridad con Chiapas de Buenos Aires Acción Socialista Libertaria Borge, Maria Soledad Colectivo Ciencia Desde el Pie (CCDP) Grupo Teatropeya Periódico Gatx Negrx Ribone, José Pablo Salamanca, Rene Swida, Andrés Charpentier, Alejandra Grupo de Curas en la Opción por los Pobres Mercedes Simoncini Osmar Ricardo Imhoff Editorial Tierra del Sur Espacio comunitario La Ronca Estudio Pais Leda Berlusconi Páez, Florencia Quique Pesoa Alejandro Goldberg Analía Di Croce Arturo Álvarez García Espacio Cultural Independiente Proyecto C German Doin La Otra Movida La Yunta Villa Yacanto Organización Horizontal «Proyecto Uno» Sandra Dellara Andrea Viviana Domínguez Cátedra Introducción a la Problemática Histórica- Comisión nº8- Facultad de Humanidades y Artes Marcela Lafon María Gabriela Banfi Marisa Gabriela Armida Matías Sebastián Álvarez Miguel Meza Pérez, Joaquín Alicia Torre ArteMA Flora Aguilar La Delio Valdez – Orquesta Cooperativa Maria Luisa Muller Editorial Las Martas Gabriela Barbieri González, Carlos Tota Marengo Colectivo de Arte La Concuna López, Francisco Alacid, Diego Madussi, Juana Ricardo D’Amico Alexia Flores Avelino Juan Dominguez Magdalenas Puerto Madryn Anahí El Hormiguero permacultural Muralismo Nómade en Resistencia – Colectiva muralista por la transformación social Martin Alejandro Rufini Colectivo Sin título Julio Colantoni Andrés Sartorio Kanki Alonso Organización Ecologista Piuke Radio Autónoma Piuke Espacio Asambleario Autónomo de Río Negro Radio Rebelde Argentina Marina Rojas Gustavo A. Páez Spont R.U.A.(Resistencia Urbana Activa) Ailen Aisha

Franco Catalani

Bolivia

Encuentro Cultural para la Liberación Lideresas de Abya Yala Pabel C. López F. Olivera, Óscar Central Obrera de las Artes y las Culturas Cultura Comunitaria Qhòn Manríquez, Andrea Alfonso G. D’Angelo

Brasil

Ação Antifascista São Paulo AFA-SP Centro de Mídia Independente do Rio de Janeiro Felício, Erahsto Rabelo Nogueira, Mônica Celeida Alexandre Guevara Mask, Danowski, Déborah La Articulación de Pueblos Teia dos Povos Lia Pinheiro Barbosa Luiz Alberto Barreto Leite Sanz Mariana Lacerda n-1 edições Núcleo de Estudos Território e Resistência na Globalização Rede pro Yanomami Ye’kwana Rolim, Thiago Sanz, Luiz Alberto Viveiros de Castro, Eduardo Walter Porto, Carlos Andrea Caruso Saturnino Anna Simão Coopsul Cooperativa Solidária Utopia e Luta Jorge Quillfeldt Kasa Invisível Peter Pál Pelbart Rafael Vieira Morais Rosângela Pereira de Tugny Tania Pacheco Brenda Candeia Cooperativa Gráfica e Editorial O Lampião Danuza Meneghello Editora Terra sem Amos Federação das Organizações Sindicalistas Revolucionárias do Brasil (FOB) Gabriela Calefi Borges Ingrid Andrade Leite Teixeira Jonnefer Barbosa Samantha Coelho SOS Técnica SP Vinícius Eduardo Wassmansdorf Confederação Nacional dos Agricultores Familiares e Empreendedores Familiares Rurais do Brasil (CONAFER) Mutirão SAP Associación Brasileira de Agreocologia – aba-agroecologia Mayane Pereira Dore Resistência Popular de Alagoas Salvador Schavelzon Colectiva Autónoma de Apoyo Mutuo a las Mujeres Indígenas – Dourados/MS. Colectiva SO.MA (Sociedade Matriarcal) Laura Maringoni Marina Machado Gouvêa União Popular Anarquista (UNIPA) Cândido Grzybowski Faria Nogueira, Alexandre Peixoto Jorge Montenegro Casé Angatu – Carlos José F. Santos Fernanda Martins Neiva Dutra Trama Coletiva Feminismos con y para niñas. Las sonrisas de Belém do Pará Mariah Eduarda Colombo Novamerica (ONG) José Eduardo Gama Noronha Julho Negro Marco Aurélio Maia Barbosa de Oliveira Filho Saulo Palhares Laini Albertoni Lisboa, Paulo Victor Amaral e Silva, Eder Bárbara Gonçalves Hesseln Leticia Casella Kamada Li Kamada Maroni, Amnéris Naday, Felipe Paralaxe: Grupo Interdisciplinar de Estudos, Pesquisas e Intervenções em Psicologia Social Crítica Rafael Henrique Cuenca Santos Viana, Felipe Taiguara dos Santos Moura Grupo de Pesquisa Grieta Gustavo Oliveira Las Cabaças – Amazonia Myriam Bahia Lopes Plataforma Política Cidade Nossa Produtora Coletiva Independente Outro Mundo Acontece Rafael Siqueira de Guimarães Barreto Rodrigues, Dinaura Dinaura Barreto Rodrigues Kelvin Eber Matthes de Oliveira Núcleo de Estudios en Salud Planetaria de la Universidad Federal de São Paulo (NESPUNIFESP) Patricia Stumpf Acción Directa en Educación Popular (ADEP) Mauricio Pinheiro Alternativa Popular Annelise Barreto Krause Assentamento Urbano Utopia e Luta Associação dos Geógrafos Brasileiros ATBr Núcleo Amigos da Terra Ateneu Libertário A Batalha da Várzea Camila Paula de Souza Carmem Giovana Puebla Cássia Taís Dias Alves Conjunto Musical La Digna Rabia Coordenação Anarquista Brasileira – CAB Eduardo Turcatto Emily Santana da Silva Fabiane L Neves Fabiano Melo da Silva Graciela de Almeida Henrique Thomas Luciana Soares Maicon Adilson Silveira Künzel Marcelo Argenta Câmara Márcio Funcia Marionise Vedoy Oliveira Marjana Vedovato Movimento de Organização de Base Mulheres Resistem Paulo Cezar de Oliveira Pellegrini Pedro Luis Damião Pixe y Lute Ramiro Soares Valdez Renata Ferreira da Silveira Resistência Popular Resistência Popular Estudantil Florianópolis Resistência Popular Estudantil Porto Alegre Resistência Popular Sindical Rosiele Melgarejo Tharcus Aguilar Thiago Salcedo Botelho Vila Resistência Guimarães Senna, Luiz Henrique Rodolfo Borbel Pitarello Jornal Zine ValinhuSUB Leandro Cruz Silva Alan Santos Leandro Fernandes Sampaio Santos Veronika Paulics Marta Simões Renata Monteiro Buelau Jefferson Pereira de Almeida Território Junana – Maquiné Kelly Regina Rasa Cynthia Gorham Lívia Ascava Serpente Colectiva Cassio Brancaleone

Canadá

No One Is Illegal Colectivo Chiapas Education Project Fernando Mora L’École d’innovation sociale Élisabeth-Bruyère Adherentes a la Sexta Zapatista Montreal Association Québécoise des Infirmiers et Infirmières Coopérative Autogérée de Santé Solidaire Valentina Cisneros Andrea Vásquez Fernández Jean-Sébastien Laberge Rosa Marta Vazquez Encinas Vigilance OGM 18 Workers Liberation Coalition Stefa Shaler Melissa Lasnier Réseau international pour l’innovation sociale et écologique – RÏSE

Chile

Comité Socioambiental de la Coordinadora Feminista 8M Cooperativa La Cacerola Gaceta Ambiental Instituto Patagónico de estudios culturales Somos Cerro Blanco Fermandois, Eduardo Jaime Bernardo Díaz Díaz Las Calilas Tierra y Libertad para Wallmapu Zabrina Pérez Allende Andrés Figueroa Cornejo Club Social y Deportivo Insurgentes Colectivo educativo y popular Cocina Mestiza Escuela Psicosocial Martín-Baró del Movimiento de Pobladorxs (Chile) Radio Bemba Bruno Montané Colectiva de Artes Ajo Confita’o Proyecto Comunitario El Tambo Cabildo/Los Perales Córdova Tránsito, Machi Celestino Mogelün Yaguel Lavkenche Agrupación Social y Cultural de Tortel Cubillos Álvarez, Nelly Jesús Herrero Estefanía Red Chilena de Solidaridad Zapatista Rodolfo Aedo Paredes Editorial Quimantú Mario Ramos Vicencio Observatorio por el Cierre de la Escuela de las Américas en Chile Movimiento Unitario Tati Allende Radio placeres Valdés Bize, Federico Suarez Gajardo, Francisco Javier Bárbara Guerrero C. Escuela Psicosocial Martín-Baró del Movimiento de Pobladorxs en Lucha de Chile Lxs De Abajo Antifascistas Pardo Silva, Rómulo Daniela Andrea Salles Muñoz Vicente Vania García Rojas Réseau international pour l’innovation sociale et écologique – RÏSE

Colombia

La Subterránea Pueblos en Camino, Abya Yala Centro de Estudios y Memoria Antifascista CEMA Colectivo Darío Betancourt Echeverry Colectivo José Martí Puello-Socarrás, José Francisco Henao Gaviria, Adriana María Colectivo Endosimbiosis Colectivo Proyecto Ceis Medios al derecho – MAD Mónica Godoy Ferro Monroy Machado, Edilson Natalia Cruz Plataforma comunicativa popular Como la cigarra Andrea Mejía Grupo de investigación en Agroecología GIAUN Maria Rojas Grupo de investigación en Agroecología de la Universidad Nacional de Colombia-Sede Palmira GIA-UN AMA (Amigos del Medio Ambiente) Edwin Diez Colectiva ecofeminista Malahierba Conejo, Lorena Evelin Caterine Mancera Hernández Arturo Escobar Tejido de Memoria y pensamiento propio Grupo de Investigación en Estudios Interculturales y Decoloniales Grupo de Investigación GIDPAD Universidad de San Buenaventura Medellín Grupo de Investigación y Editorial Kavilando Red Interuniversitaria por la Paz Redipaz Semillero de investigación Wet Wet Fixenzi, Hablemos de los Buenos Vivires Vladimir Betancur Arias Anny Johana Vega Carvajal Grupo de Investigación en Amenazas, Riesgos y Medio Amniente, GRAMA, de la Universidad de Nariño Gustavo Córdoba Guerrero Luis Alberto Castaño Martínez Alberto Gómez Melo Jaime Daniel Bernal González Verónica Builes Carmon María Aguiñada

Costa Rica

Alexis Rodríguez Brenes, Programa Kal Murillo Sala, Fabián Adrián Sanabria Quirós Azamblea del Pueblo Andrés Chavarría-Palma

Cuba

Alina Herrera Fuentes

Ecuador

Walsh, Catherine Paredes Porras Gabriela Servicio de Estudios de la Realidad (SER) Ana Cristina Vera Sánchez Centro de Apoyo y Protección de los derechos humanos Surkuna Erika Arteaga Cruz Nadine Diquéro Marco Ernesto Herrera Moreira Asociación Latinoamericana de Medicina Social Guido Vinicio Rivadeneira Guerrón Paola Viteri Dávila Morocho Wayta, Alexandra Ester Colectivo Desde el Margen Colectivo Miradas Críticas del Territorio desde el Feminismo Movimiento Comunitario Tumbalá Vuelve Tony Balseca Luis Ernesto

El Salvador

Lemus, Virginia Rodríguez, Roxana María Martínez, Leticia del Rosario Miguel Ángel Cruz Blanco Pamela Palenciano

Estados Unidos

Eagle and the Condor Liberation Front El Kilombo, EEUU Saving Humans USA Semillas Collective Sexta Grietas del Norte (Estados Unidos) Autonomous University of Social Movements Zapatista Solidarity Network NY Agita Perales Bergasa, Sara Boyzo, Ivette Sáenz-Ackermann, Elizabeth Galván, Mario Mesbah, Targol Nelson, Anthony Padilla, Tanalís Quiquivix, Linda Rodriguez, Chris Comunidad a Comunidad Dr. Gregory Fernando Pappas Encuentro Cultural para la Liberación Lideresas de Abya Yala Kate Keller Pérez Sámano, Carlos José Alcohol Justice Amy E. Brown Antelope Valley Solidarity Collective Carlos Marentes CODEPINK Comite de Apoyo a Chiapas Danae Kasimi Evelyn Cordoba Leslie Quintanilla Maryann Tenuto Mayra Jiménez Rosemary Rojas Voices in Movement Center for Interdisciplinary Environmental Justice Lindsay Naylor María Lucia Alfaro Solano Mark Fuller Michaela Wehner Sabino Espinoza United American Indians of New England (UAINE) Astrid Cuero Montenegro Franky Piña Glefas (Grupo Latinoamericano de Formación y Acción Feminista) Raíces sin Fronteras Puntos de encuentro: Sandra Davila & Franky Piña New York City Anarchist Bookfair Colectivo «Seguimos creciendo poco a poco… y ahora somos mas muchos, muchas y muchoas» Tsikuli Martinez Alejandro Eduardo Zavaleta Sánchez Camilo Pérez-Bustillo Joel Wainwright School of the Americas Watch Alan L. Stewart René Carrasco Benjamin Miller Draper, Susana Zootown Zapatistas Food Not Bombs – Joplin Marna Wolak Marco Hernández Anya Briy Black Socialists in America Center for Convivial Research and Autonomy Mayakov+sky Platform Schools for Chiapas Chrissy Stonebraker-Martinez Byron López Ellington Metropolitan Anarchist Coordinating Council (MACC) Susan Buck-Morss East Los Angeles Revolutionary Action Party Young Democratic Socialists of America Bloomington Autonomous Brown Berets of Oklahoma Frontera Water Protection Alliance Oklahoma People’s Party Cooperation Denton S

Simon-Garcia-Spooner Collective

Guatemala

Festivales Solidarios María Alejandra Taracena Ramírez Asociación Solidaria de Acción y Propuesta de Petén (Asapp) Ileana Valenzuela Wilver Castillo Rosales Domingo Vásquez, Pedro Luis Frank Scoffield Sánchez Arturo Albizures Asociación para la comunicacion el arte y la cultura COMUNICARTE Estuardo Álvarez Escarleth Rodríguez Andrés Cabanas Díaz Synaptica Project Asociación de Formación para el Desarrollo Integral (AFOPADI)

Honduras

Programa Paso a Paso- Honduras

Mesoamérica

Comunicadorxs Populares por la Autonomía COMPPA Las Vanders

Nicaragua

Maria Hamlin Zuniga Fundación Entre Mujeres Fundación Popol Na Monica Baltodano Red de Acompañamiento Psicosocial a víctimas de violencia Sociopolitica

Panamá

Colectivo Voces Ecológicas COVEC

Paraguai

Encuentro Cultural para la Liberación Lideresas de Abya Yala

Perú

Blanco Berglund, María Blanco Galdos, Hugo Encuentro Cultural para la Liberación Lideresas de Abya Yala Quijano Silva, Danilo Círculo de Estudios Críticos del Derecho Hacia la Descolonización Colectivo Humus Feminista Comuna Feminista Ventura Ccalamaqui Ecorazonar Puchkay Colectiva Revda. Teresa Santillana Shicra – Asociación por Justicia Territorial y Feminista Cooperativa Social La Caracola Mathews Carmelino, Daniel Torres Zegarra, Sebastian Colectivo Contra el Capital Juan Bosco Monroy Campero Allin Mikuy Ayllu – Comunidad AMA Colectivo Miradas Críticas del Territorio desde el Feminismo

Puerto Rico

Sarahí Rodríguez Díaz

República Dominicana

Ma Eugenia Aguilar Mendizabal

Uruguai

Colectivo Contraimpunidad Raúl Zibechi Eduardo Solari Gustavo Daniel Conde Hojarasca Biblioteca Comunitaria de Punta Negra Kintto Lucas Nahuel Hernandez Sebastián Bacchetta Pereda Correspondencia de Prensa Herrera, Ernesto Jorge Zabalza Cuchá Cuchá – Orquesta Latinoamericana Nelson Gutierrez Rafael Rey Revista Alternativas Colectivo Miradas Críticas del Territorio desde el Feminismo Almacén de autor Timoneando Ideas Editorial

Venezuela

«Espacio de Contracultura y Autogestion» Encuentro Cultural para la Liberación Lideresas de Abya Yala Indymedia Venezuela Edgar Pérez Rueda Rafael Valero Gustavo Corma Gustavo Montaño Héctor José Torcatez Mogolló Juan Carlos La Rosa Velazco Amable Fernández Guillermo Sira Coordinadora Simón Bolívar Juan Contreras

Wall Mapu

Medio Libre Feminista La Zarzamora

México

González Casanova, Pablo Beristain, Arturo Beristain, Natalia Boullosa, Carmen Cabrera Castro, Emilio Cruzvillegas, Abraham Cuarón, Alfonso de Tavira, Luis García Bernal, Gael Giménez Cacho, Daniel Goded, Maya González Iñárritu, Alejandro Jacobs, Bárbara Leduc Navarro, Valentina López Austin, Alfredo López Luján, Leonardo Monge, Emiliano Navarro, Bertha Rea, Daniela Rojo, Vicente Rulfo, Juan Carlos Stavenhagen, Marina Tovar, Miguel Turati, Marcela Villoro, Juan Wolffer, Lorena Aeromoto (colectivo) Aguilar, Yasnaya Álvarez, María Burkhard, Christiane Calva, Maru De Cea, Marta Diaz, Alfonso Coppel, Carolina Cordera Rascón, Inti Cosío, Joaquín Fondo Semillas Fuentes Mendoza, Ivonne Heiblum, Leo Heredia, Dolores Hernandez, Macarena Ibrahim Hakim, Jessica Samara Jauregui, Gabriela La Madrid, Mara López Aréchiga, César Adolfo López, Modesto Marcin, Mauricio Meltis Véjar, Mónica Medina Mora, Katina Miller, Elisa Montaño, Pablo Nettel, Guadalupe Niembro, Mariana Ortiz, Verónica Petrus Brienen, Jacobus Johannes Quintana, Vivir Ríos Almela, María Fernanda Reyna, Pablo Roqué, María Inés Ruedi, Jeronimo Sarquis, Daiset Sejenovich, Ivana Springall, Alejandro Terrazas, Kyzza Turner, Tania González Contreras, Mario e Hilda Hernández Rivera, (padres de Cesar Manuel González Hernández, Normalista desaparecido de Ayotzinapa) Aguado García de Alba, Mónica Armengol Niño, Lourdes Arroyo Pineda, Maria de la Luz Avendaño, Lucas Anguiano, Arturo Barojas Ortuño, Martha Desiree Barrios el Mastuerzo, Francisco Barrios Rodríguez, David Batta Fonseca, Jesús Bazar Rebelde Becerra Absalon, Itzel Belém Huerta Lastra, Matilde Benavides, Elisa Benitez Oliva, Alberto Bernal Ocampo, Sandra Fernanda Bolio, Roxana Bosch, Lolita Briseño, Maria del Carmen Burgoa, Brenda Calleja, Max Cárdenas Pimentel, Cassandra Carrillo, Alejandra Castañeda, América Castellanos, Alicia Castellanos, Polo Castellanos, Teresa Castillo Solis, Perla Castorena, Lorella Castro Hernández, Enriqueta Cázares Torres, Jorge Celeste Cruz Avilés, Sohuame Tlatzonkime Cervantes Maya, Georgina Cevallos Rodríguez, Trinidad Chapa Romero, Ana Celia Cid Castro, Carolina Cisneros, Ixchel Citalán, Antonio Colin Huizar, Alberto Cortés Martínez, Gudelia De Boni, Ignacio De Parres Gómez, Francisco Delgado Wise, Raúl Díaz Iñigo, Carolina Elizabeth Díaz, Alfonso Echenique March, Felipe Ignacio Eizaga, Safia Elkisch, Mariana Eraña, Angeles Escutia, Sandra Esteva, Gustavo Fautsch Arranz, Marlene Favela, Mariana Ferrer Amarillas, Elena Fierro Resendiz, León Sedov Fierro Resendiz, Sashenka Fiordelisio, Tatiana Flores Ordóñez, Ramón Flores Villagómez, Mayvelin Flores, Ana Lydia Fong Fierro, Salvador Fuentes, Andrea Fuentes, Citlali Gajá, Servando Gálvez de Aguinaga, Fernando Gallaga Hernández, Tania García Aguilar, C. Lorena García Ehrenfeld, Claudio García Sánchez, Nayeli García Torres, Lilia García Vigil, María Hortensia Garibay Marrón, Siria Giraldo, Ricardo Gómez González, Erika Olivia Gómez Rivera, Marìa Magdalena Gómez, Magdalena Gómez Suarez, Abigail P. González Arenas, Luis Alberto González Aguilar, Mónica González Baltasar, Julio González Gómez, Hortensia González López, Graciela González, Karla González, María Mercedes Gritón, Antonio Guerrero, Aracelia Guerrero, Argelia Guerrero, Arturo Guerrero, Fabián Guerrero McManus, Siobhan Guijosa Hernández, Ernesto Gutiérrez Luna, Diana Itzu Guzmán Delgado, Xóchitl Guzmán Romero, Jorge Adrián Hansen, Tom Hernández Alpizar, Javier Hernández Baños, Blanca Hernández Crespo, Tania Hernandez Flores, Bonifacio Hernández Navarro, Luis Hernández Ramírez, Tania Paloma Hernández Reyes, Itzamna Jesús Hernández Vargas, Humberto Hernández, Donovan Hernández, Valeria Huacuja del Toro, Malú Inclán, Daniel Islas Vargas, Maritza Iturriaga, Ana María Iturriaga, Enrique Iturriaga, Josefina Iturriaga, Susana Jarquín, Mauro Javier Trujillo, Francisco Jimenez, Luis Felipe Joselevich Aguilar, Camila Kaplan, Luciana Katzestein Ferrer, Elena Kavi, Ernesto Lechuga Luna, Martha Ledesma, Araceli Leija Salas, Alfonso Lengualerta León, Paniagua, Livia Leyva, Cristian Loeza Limón, Diana López Castellanos, Nayar López De Cea, Ana Valentina López Lujano, Alejandra López y Rivas, Gilberto López, Leonel Lozada, Mari Luna Resonante, Yazz Luz Lopez, Aida Macías Esparza, Carlos Macías Esparza, Rubén Maldonado, Oreandy Marcial Urbano, Ivonne Marcos, Sylvia Maya, Ytzel Medina Guerrero, Daniel Omar Medina Romo, Tonantzin Mejía Aguilar, María de Lourdes, madre de carlos Sinuhé Cuevas Mejía, estudiante asesinado Mejía Iturriaga, Belzaín Mejía Iturriaga, Berenice Mejía, Felix Mejía, María de Lourdes Mendoza Jiménez, Florina Mendoza Pérez, Arbel Ángel Merino Lubetzky, Alonso Millán, Margara Miranda Herrera, Gregorio Moedano, Maria Guadalupe Molina Álvarez, Hugo Molina Zúñiga, Mónica Mónaco Felipe, Paula Mozqueda Martínez, Leticia Muñoz, Adriana Muñoz, Lucia Joselin Nava Gómez, Juan Pablo Navarro Corona, Claudia Ivette Ochoa, Sarasuadi Olea Franco, Adolfo Ortega Erreguerena, Joel Ortíz Rosales, Sergio Araht Ortuño Vilchis, Matilde Osorno, Diego Pacheco Castillo, Priscila Padierna Jimenez, Pilar Paredes Coronel, Heriberto Parra Sosa, Vicente Peña, Laura Peralta Casillas, Maria Cristina Peregrina, Francisco Humberto Pérez, Martha Alicia Portillo Elías, Mercedes Adriana Quintana Rodríguez, Viviana Quintanar González, Rafael Radaelli Martinazzo, Sonia Radilla, Miguel Ramos Morales, Patricia Rangel Chabolla, César Rentería Argelia Resendiz Flores, Rosa Paulina Resendiz Flores, Silvia Revuelta, Gabo Ríos Sais, Gerardo Rivera López, Betzabé Riviello, Bárbara Rizo García, Marta Rodríguez, Benita Rodríguez Contreras, Roberto “Gato” Rodriguez, Claudia Rodríguez, Deni Rodríguez Lascano, Sergio Rodríguez, Luisa Riley Rojas Bruschetta, Efraín Romero Gallardo, Raúl Rose Jameson, Tlazol Celia Rosset, Peter Chiapas RS, Cristina Salgado, Alvaro Sánchez, Jorge Alonso Sancosme, Luis Daniel Sandoval, Claudia Sandoval Espinosa, Ana Sandoval Rincón, Alma Esperanza Sandoval Uhthoff, Ángela Santiago Santiago, José Jorge Santos Baca, Andrea Schmelz Herner, Itala Segal, Claudia Segura, Lourdes Segura, Paulina Serna Moreno, J. Jesús María Solorio Sandoval, Israel Felipe Sohuame Tlatzonkime Struck King, Juan Manuel Suárez Rodríguez, Luis David Tassinari Azcuaga, Aidee Torres Alamilla, Silvia Torres Villalvazo, Santos Emanuel Trejo Muñoz, Rubén Troncoso, Mariana Lourdes Trujano Alfaro, Darío Esteban Uribe Cevallos, Rodrigo Venegas, Cecilia Vera Smith, Ana María Victoria, Maricarmen Vilchis Avilés, Dara Villa, Mónica Villegas, Armando Volovsek, Iván Welsh, Martha Elena Yébenes, Zenia Zamora, Bárbara Zapata Lillo, Paloma Zepeda Alvarez, Vannya Yocelyn

Asamblea de Defensores del Territorio Maya Múuch’ Xíinbal Asociación de exploración científica, cultural y recreativa «BRÚJULA ROJA» Asamblea Nacional de Braceros Asociación Sindical de Trabajadores del INVI de la Ciudad de México Batallones Femeninos Brigada de Salud Zapatista Pantitlán Brigada Humanitaria de Paz Marabunta Brigadas Plásticas Café “Zapata Vive” Casa del Centro Tijuana Cátedra Intercultural Carlos Montemayor Central Unitaria de Trabajadores de México Centro Comunitario U kúuchil k Ch’i’ibalo’on -territorio maya- Centro de Derechos de la Mujer de Chiapas Centro de Derechos Humanos Fray Bartolomé de Las Casas A.C. (Frayba) Centro de Investigación en Comunicación Comunitaria A.C Centro de Lengua y Cultura Zoque de Chiapas Centro Vía Z CIPOG-EZ-Consejo Indígena Y Popular De Guerrero – Emiliano Zapata Clinica de Heridas Colectiva de Mujeres Tejiendo Resistencias Colectiva Las Sureñas en resistencia y rebeldía Colectiva Nuestra Alegre Rebeldía en apoyo al CNI y CIG Cuernavaca Morelos Colectivo Aequus Promoción y defensa de Derechos Humanos Colectivo Autogestión Libertaria Colectivo Cuaderno Común Colectivo de Ilusionistas Sociales Colectivo de Profes en la Sexta Colectivo de Psicoanalistas PSIQUEREMOS Colectivo el Hormiguero Colectivo La Ceiba Colectivo La Oveja Roja Colectivo LOCUS, México Colectivo Lo de Menos Colectivo lxs Hijxs del Maíz Pinto Colectivo Mujeres Tierra AC De Mexicali BC Colectivo Odontología Comunitaria Sembrando Sonrisas Colectivo La Oveja Roja Colectivo Paso Doble en Apoyo al Congreso Nacional Indígena – Concejo Indígena de Gobierno Colectivo Rural Urbano Asociaçao Oeste (Diadema) Colectivo Rural Urbano Solidaridad Orgánica Colectivo Tierra y Libertad Colectivo Transdisciplinario de Investigaciones Críticas. Colectivo Zapatista Neza Comité Estudiantil Metropolitano (CEM) Comité Promotor Todos Unidos Contra el Nuevo Aeropuerto Internacional de la Ciudad de México (NAICM) Comunidad Circular AC de Ensenada BC. Comunidad Indígena Otomí residentes en la CDMX Cooperativa Hierba Crecida Cooperativa Tlapaltik Coordinación de Familiares de Estudiantes Víctimas de la Violencia Defensores de Tierra y Agua, municipio de Juan C. Bonilla Desde las Nubes EcoRed Feminista La Lechuza Buza Editorial En cortito que’ s pa’ largo Ediciones del Espejo Somos El Bordado de Ramona Enlace Civil Escuelita Autónoma Otomí Espacio de Lucha contra el Olvido y la Represión (ELCOR) Etcétera Errante Fémina Fatal Frente de Trabajador@s por el Derecho a la Salud y a la Seguridad Social Frente del Pueblo Resistencia Organizada, FPRO Fuerzas Unidas por Nuestros Desaparecidos (as) en Nuevo León Grietas en el Muro Grupo de Acompañamiento Político a la familia de Lesvy Berlín Rivera Osorio Grupo de Teatro «Los Zurdos» Guardianas y Guardianes del Río Metlapanapa, pueblos de Ometoxtla, Coronango, Almoloya, Nextetelco, Texintla, Xoxtla, Zacatepec y Cuanalá México Instituto Cultural Autónomo Rubén Jaramillo Ménez (Morelos) La Bisagra TV La red del oriente del Estado de México. Resistencia y rebeldía La Voladora Radio La Voz del Anáhuac / Trabajadores y Revolución Laboratorio Popular de Medios Libres Manu Mayeg A.C Médicos del Mundo Suiza, Misión México Mexican Sound Mexicali Resiste Meza de Café Zapatista UAM-Iztapalapa Movimiento al Socialismo, Sección mexicana de la Unidad Internacional de las y los Trabajadores-Cuarta Internacional Movimiento de Aspirantes Excluidos de la Educación Superior (MAES) Movimiento Democracia Directa (MDD) Mujeres que luchan CDMX Mujeres que Luchan Jrz Mujeres que Luchan, Resisten y se Organizan Mujeres y la Sexta Nodo de Derechos Humanos Noticias de abajo y Laboratorio Popular de Medios Libres Nueva Central de Trabajadores Obeja Negra Organización Nacional del Poder Popular-PRP Organización Popular Francisco Villa de Izquierda Independiente Panteón Rococó Participantes CompArte “Báilate otro mundo”: Partido de los Comunistas Partido Revolucionario del Pueblo Patrulla Roja Plantón por los 43 de la ciudad de México Poesía y Canto Promotores Culturales ReintegrArte Proyecto Libre: Educación y Autonomía Radio Zapote Red de Apoyo Iztapalapa Sexta (RAIS) Red de feminismos descoloniales Red de Mujeres “Porque Acordamos Vivir” Red de Rebeldía y Resistrenzas Red de Resistencia y Rebeldía Altas Montañas Red de Resistencia y Rebeldía de Acámbaro Red de Resistencia y Rebeldía Jo’ Red de Resistencia y Rebeldía región Este de Guanajuato de Resistencia y Disidencia Sexual y de Género Red Universitaria Anticapitalista Regeneración Radio Residentes de la Honorable Casa Nacional del Estudiante Resistencias Enlazando Dignidad – Movimiento y Corazón Zapatista Revista FLUIR Sector de Trabajadores Adherentes a la Sexta Declaración Sexta Teatrito Mérida Shakti ArtEscena S.C. Sindicato de Trabajadores Académicos de la Universidad Autónoma Chapingo (STAUACh) Sindicato Mexicano de Electricistas Skaffo LaFaro Surco Informativo Tejiendo Organización Revolucionaria (TOR) Tlanezi Calli (Casa del Amanecer) Unión Popular Apizaquence Democrática e Independiente (Upadi) Universidad de la Tierra-CIDECI, México Universidad de la Tierra (Oaxaca) UPREZ Benito Juárez Urdimbre audivisual Voces del Viento Yoloxóchitl-Flor del corazón. Espacio para la salud comunitaria Zapateando Medios Libres Equipo de Apoyo a la Comisión Sexta del EZLN Aguascalientes Equipo de Apoyo a la Comisión Sexta del EZLN Ciudad de México Equipo de Apoyo a la Comisión Sexta del EZLN Colima Equipo de Apoyo a la Comisión Sexta del EZLN Guadalajara Equipo de Apoyo a la Comisión Sexta del EZLN Hidalgo Equipo de Apoyo a la Comisión Sexta del EZLN La Laguna Equipo de Apoyo a la Comisión Sexta del EZLN León Equipo de Apoyo a la Comisión Sexta del EZLN Mazatlán Equipo de Apoyo a la Comisión Sexta del EZLN Morelia Equipo de Apoyo a la Comisión Sexta del EZLN Nuevo León Equipo de Apoyo a la Comisión Sexta del EZLN Puebla Equipo de Apoyo a la Comisión Sexta del EZLN Querétaro Equipo de Apoyo a la Comisión Sexta del EZLN San Luis Potosí Equipo de Apoyo a la Comisión Sexta del EZLN Sinaloa Equipo de Apoyo a la Comisión Sexta del EZLN Tlaxcala Equipo de Apoyo a la Comisión Sexta del EZLN Tijuana Equipo de Apoyo a la Comisión Sexta del EZLN Zacatecas

Red de Resistencia y Rebeldía en Apoyo al CIG-CNI del Puerto de Veracruz Red de Resistencia y Rebeldía Laguna Red Nacional de Defensoras de Derechos Humanos en México Adan Ochoa Perez Charlotte María Sáenz Colectivo Tejiendo Luz Comunidades afectadas por el Aeropuerto civil-militar de Santa Lucía Cortés Chávez, Carlos Rogelio Daniel Gonzalo Morales Ramirez Dignidad y Justicia en el Camino A.C. (FM4 Paso Libre) Donají López Flores Flores y de Hoyos, Santiago Isidro Hna. Edith Hdz. Gzz. Ileana María Abreu Labastida Karla Báez Hernández Leilani Morales Mariana Ibarra Hernández Torres Samano, Emilia Ana Yilda León Uzcátegui Atilano Carsi, Rodrigo Colectivo árboles chuecos Cooperativa el Remo Estela Vega Juana Rincón L. Karen Denisse Cobos Pla Ramos García, Amanda Susana Astrid Pliego Madero Ana Martha Ramírez Leyva Colectivo dos que tres Colectivo Miradas Críticas del Territorio desde el Feminismo Colectivo Nezahualcóyotl AC Delmy Tania Cruz Hernández Fernández Guzmán, Manuel Itzam Cano Espinoza Ka Kuxtal Much Meyaj AC Kjoaetzen Colectivo Lobato Luna, Hilda Zaira Martha Angélica Espinosa Rodríguez Mujeres Transformamos Mundos Noelia Rodríguez Castañeda «Talimalakatsikinan Nakú» Brigada de Arte Comunitario Álvaro Eusebio Colectivo Xochitlahtolli Cota Minutti, Alessandro Hugo Andrade Ianka Ivonne C. Gutiérrez María Sousa Ponce López, Hilarino Rosángela Pérez Mendoza Velásquez Galván, Mariana Adriana López González Arias Rodríguez, Jorge Miguel Emma Cota Ortiz Irmgard Emmelhainz Martin Adalberto Tena Espinoza de los Monteros 4rt3fakto Let’s Design Adaneli Hernández Torres Adrián García Nava Aguirre, Claudia Aidé Paulina Cárdenas Galindo Barush Fernández Zamorano Benjamín Valdés Álvarez Centro Para el Desarrollo Integral de la Mujer A.C. (CEDIMAC) Colectiva Somos batallas ganadas Colectivo Conciencia y Libertad Comunalidades, Vida y Dignidad A.C Elías Canché Dzib Flor M. Tinoco Ilse Maricela Viquez Valdez José Manuel Galindo Espino Karolina Perea Kristo García Laura Villa Manuel Tonatiuh Moreno Ramos Mirna G. Arenas Pérez Nadia Saraí Tenorio Jiménez Netzahualcóyotl Chora Calderón Paul Oswaldo Cuapio Zamora Paulina Elsa Zepeda García Santiago Valdés Yáñez Soler, Jordi Tania Hernández Velasco Colectivo Cultura y Resistencia Ayuujk (CCREA) Cooperativa de Consumo La Imposible Cynthia Ramírez Ríos González Vigueras, Viridiana Héctor Hugo Cruz Domínguez Jorge Ávila José Alberto Guillén Jiménez José Roberto Arteaga Pérez Moisés Martín García Gonzáles Mundos de Vida Digna Posible Fernanda Aldonza López Cardona Gorrión editorial Jorge Abraham Rábago Vega José Antonio León Ontiveros Las Abejas de Acteal Oscar Arturo González Espinosa Zoraida Rosalía Balcázar Cedillo Herrera Peña, Alan Hernani José Antonio Rosales Martínez Aketzali Moreno, Amiel Alonso Montelongo Aurora Betancourt Bruno Geffroy Aguilar Eugenia Vigil Escalera Sánchez Faustino Guzman Cruz Marlen Y Arroyo Rigoverto Albores Serrano Uwaldo Balte Alma Delia Cruz Ramírez Antonio Fuentes Ángeles Colectivo Zapotlán Desarrollo Económico y Social de los Mexicanos Indígenas A.C. Eduardo Mendoza Herrera Frente Peninsular de Resistencia Popular Frente Tzompantli Lesley Daniela Uribe Cruz Leslie Serna Hernández Luis Raúl Pérez Herrera Magdalena Hernández Delgado Marcela Quintero Ayala Oksana Cortés Tolalpa Resistencia Ciencias Políticas Actores Intangibles Colectivo Macehual Coop Working La Obrera Gerardo Garfias Platas Norma Espinosa Pavel Valdés Pérez Raúl Pérez Ríos Resonancias Radio FiCi Colectivo de Divulgación científica y filosófica Francisco Javier Suárez Olalde Luz Aurora Solís Sánchez Lysiloma y Garambullo SFournier Uriegas, Adriana Marina Moheno de la Cruz Tonantzin Medina Romo Esmeralda Ponce de León Rosales Iván Valdez Herrera Asamblea Ecologista Popular Colectivo Ígnea Cynthia Salazar José Alfredo Ochoa Castellanos Santamaría Padilla, Homero Armando Vásquez Velasco Balderrama Mondragón Eduardo Jaqueline Martínez Orozco Pedro Fernando García Hurtado Roberto Paulo Orozco Hernández Romeo Suárez Sánchez Irma Garcia Bautista Leonel Vargas Lucio Domínguez Nárez Renata Escamilla Cárdenas Vallejo Gallegos, Luis Vicente Adriana Valenzuela Escobedo Álvaro Rodela Botello CEDICAR, Centro de Investigación y Capacitación Rural Colectiva Vacaracol Isabel Campaña Rojano Lilibeth Ochoa de Dios Mauricio González González Ulises Hernández Barajas Hugo Rivera Javier Elvira Moreno Mario G. Galicia Fernando Barriga López Blanca Aimee Cabrera Cuellar Antonio Sarmiento Galán Efrén López Mila Rosa María Mila Degante Ma. Cecilia de la P. Vázquez Ahumada Laurencio Onofre Gutiérrez Zoo Títeres Colectivo CulturAula Cultura y Arte para la Diversidad Humana (CUARSOS S.C.) Daniel Livas García Ven Lee Casa de Lectura María del Carmen Ruiz Hernández

_ * _

Frente de Pueblos en Defensa de la Tierra y el Agua Morelos, Puebla, Tlaxcala

Congreso Nacional Indígena / Concejo Indígena de Gobierno _ * _

Desde las montañas del Sureste Mexicano. Por las mujeres, hombres, otroas, niñ@s y ancian@s del Ejército Zapatista de Liberación Nacional:

Comandante Don Pablo Contreras e Subcomandante Insurxente Moisés. México.

  Se vostede quere asinar esta Declaración, a súa sinatura a firmasporlavida@ezln.org.mx.  Por favor nome completo do seu grupo, colectivo, organización ou o que sexa, na súa lingua, e a súa xeografía.  As sinaturas iranse agregando conforme vaian chegando.

Categories: porlavida